Ne, po návštěvě Izraele ve zprávách nikdo neřekl, že Andrej Babiš nebyl očkovaný

Sociální síti Facebook se lavinovitě šíří, že Andrej Babiš přiznal, že nebyl očkovaný. „Definicí úspěšného lháře je, že by měl mít sakra dobrou paměť, což vy pane premiére nemáte. Po návštěvě Izraele jste prohlásil, že jste chtěl navštívit zdejší očkovací centrum Cov – 19, kam jste bohužel nebyl vpuštěn, jelikož vstup mají povolený pouze očkované osoby. Taková bezpečnostní pojistka, jste říkal,“ píše Petr Hofer.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Kde měl Andrej Babiš říci, že ho do očkovacího centra při návštěvě Izraele nepustili, není zřejmé. V rozhovoru pro Idnes nic o tom, že by v očkovacím centru nebyl, neříká. Celá věc pravděpodobně pochází ze špatně pochopené reportáže v Hlavní zprávách FTV Prima.

Reportér Frekvence 1 Luboš Procházka v reportáži říká (od času 8:30): „Premiér Babiš během návštěvy Jeruzaléma navštívil také jedno z očkovacích center. Ovšem dovnitř pustili jen ty, kteří jsou očkovaní proti COVIDu-19 a tak většina české delegace zůstala za dveřmi.“ O tom, že za dveřmi zůstal premiér Babiš, není v reportáži ani slovo.

Andrej Babiš byl první dávkou očkován 27. prosince 2020. Druhou dávkou byl očkován 24. ledna 2021.

AKTUALIZACE 14.3.2021 8:15: V reportáži CNN je také záběr, ve kterém je Andrej Babiš přímo v očkovacím centru (čas 10:06-10:08). Čekali jsme na vyjádření překladatele z hebrejštiny.

Web AFP přinesl i fotografii Andreje Babiše přímo u očkovacích boxů.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.