Ne, na plakátu ve Velké Británii není, že lidem bude zima kvůli Ukrajincům

V srpnu 2022 obletěl sociální sítě snímek, údajně pořízený na ulici jednoho z britských měst. „V zimě vám bude zima, protože to potřebují,“ hlásá nápis na žlutém a modrém pozadí.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Snímek projekt Provereno analyzoval nástroji, které nám umožňují posoudit, zda snímek je či není upravený. Nástroj ELA naznačuje, že fotografie byla upravena a zpočátku na ní nebyl žádný plakát v barvách ukrajinské vlajky. To potvrzují služby FotoForensics a InVID & WeVerify. Ke stejnému výsledku vedla analýza obrazu i pomocí metody JPEG Ghosts.

Našim kolegům z Reuters se podařilo najít i původní fotografii, která byla upravena. Je vyvěšena na webu britské společnosti KMS Media, na obrázku jsou plakáty inzerující vystoupení hudebníků a nachází se v Manchesteru.

Velká Británie, na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí, není závislá na ruském palivu. Norsko představovalo v loňském roce 77 % dovozu zemního plynu do Spojeného království a 50 % dovozu surové ropy, přičemž Rusko je u obou surovin až čtvrté, ale vede v dodávkách rafinované ropy (24,1 %). Londýn od června z Ruska nenakupuje žádné pohonné hmoty.

Zdroje: Provereno, Reuters, Delfi Estonia

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/