Ne, primátor Hřib opravdu nenechal vypnout kamery kvůli demonstraci

Sociálními sítěmi koluje zpráva, že primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal vypnout kameru na hotelu Jalta, aby snížil publicitu víkendové demonstrace. „Je nás tu tolik, že se nás začínají bát. ČT o tom vůbec nevysílá, primátor Prahy pan Hřib nechal vypnout webkamery z Václavského náměstí. Tolik se nás bojí,“ uvedl jeden z řečníků na protivládní demonstraci Jindřich Rajchl.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti na hotelu Jalta se nachází soukromá kamera projektu Prague Camera. Jde o někdejší studentský projekt pana Martina Zíky. Informaci nám sám Zíka telefonicky potvrdil s tím, že kamera měla od srpna technické problémy. Vyloučil také, že by na něj někdo ohledně fungování kamer tlačil.

Informaci o tom, že nechal vypnout kamery na Václavském náměstí, vyvrátil také krátce poté na Facebooku sám pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Vypnutá byla soukromá kamera na hotelu Jalta. Demonstrace patří k demokracii, stejně tak jako svobodný přístup k informacím. Neměl jsem proto žádný důvod vypínat kamery a ani jsem to neudělal. Naopak. Magistrátní kamera běžela,“ uvedl Hřib. A dodal, že právě magistrátní kamera posloužila policii k odhadu počtu účastníků.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/