Ne, moderátor Julo Viršík nezemřel v důsledku očkování proti COVID-19

Lubomír Volný šíří, že slovenský moderátor Július Viršík zemřel následkem vedlejších účinků vakcíny Astra Zeneca. S touto teorií pracuje i příspěvek z 26. května 2021.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Viršík podle informací webu TVNoviny.sk skonal nedávno na chatě v Malých Levároch na Záhorí. Moderátora se snažili oživit, ale bezúspěšně. Jeho smrt však nesouvisí z vakcínou proti COVID-19. Výsledek pitvy, o které informovalo ministerstvo zdravotnictví 27. května v 20:28 na Facebooku, vyvrací jakoukoliv příčinnou souvislost mezi Viršíkovým očkováním proti onemocnění Covid-19. Michal Palkovič, ředitel sekce soudního lékařství a patologické anatomie Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí, vylučuje souvislost mezi Viršíkovým očkováním a jeho úmrtím: „V případě úmrtí pana Júlia Viršík byla provedena pitva. Závěry pitvy prokázaly vážné cévní postižení srdce z chorobných příčin, důsledkem kterých došlo k selhání srdce. Očkování, které absolvoval před více než 1,5 měsícem, není možné dávat do souvislosti s jeho úmrtím.“

„V případech úmrtí, u nichž pitva prokáže možnou souvislost s očkováním, o tom následně otevřeně informujeme. Takové případy zatím evidujeme tři,“ upřesnilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že očkovaných první dávkou vakcíny proti onemocnění COVID-19 je na Slovensku už přes 1,6 milionu lidí.

Zdroje: AFP, CNN, Ministerstvo zdravotnictví SR

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.