Ne, fotografie s banánovými krabicemi z Íránu nedokazuje „COVID podvod“

V souvislosti s pandemií COVID-19 se šíří fotografie z Íránu. Je na ní skupina lidí v rouškách, kteří vzdávají hold padlým. Pod vlajkami jsou však banánové krabice. Na sociální síti Facebook si to například uživatelka Erika Sohler vykládá tak, že jde o podvod a lidé na fotografii vzdávají hold obětem pandemie.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Je pravda, že vzdávání pocty tímto způsobem je velmi bizarní. Není však prokázáno, že by na fotografii někdo vzdával poctu lidem, kteří zemřeli na COVID-19. Se stejnou fotografií přišel na Twitteru íránský aktivista Jamshid Amini. Jde o bývalého politické vězně v Iránu, který nyní bojuje za svobodu, demokracii a sekularismus v Íránu. V popisku fotografie je uvedeno: „Pocta banánových krabic (kartonů) mučedníkům.“

Fotka je však starší. Fotografie se objevila na Facebooku už na začátku ledna. K fotografii byl vydán článek, podle něhož to má být pocta padlým vojákům íránských milic, které bojují v Sýrii. Není úplně jasné, jestli je ta fotka ze Sýrie, nebo z Íránu. Objevuje se to s perskými i arabskými popisky, někdo kritizuje íránský režim, někdo syrský.

Jamshid Amini a ani ostatní autoři tedy neuvádí žádnou spojitost mezi fotografií a COVID-19.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.