Ne, fotografie s banánovými krabicemi z Íránu nedokazuje „COVID podvod“

V souvislosti s pandemií COVID-19 se šíří fotografie z Íránu. Je na ní skupina lidí v rouškách, kteří vzdávají hold padlým. Pod vlajkami jsou však banánové krabice. Na sociální síti Facebook si to například uživatelka Erika Sohler vykládá tak, že jde o podvod a lidé na fotografii vzdávají hold obětem pandemie.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Je pravda, že vzdávání pocty tímto způsobem je velmi bizarní. Není však prokázáno, že by na fotografii někdo vzdával poctu lidem, kteří zemřeli na COVID-19. Se stejnou fotografií přišel na Twitteru íránský aktivista Jamshid Amini. Jde o bývalého politické vězně v Iránu, který nyní bojuje za svobodu, demokracii a sekularismus v Íránu. V popisku fotografie je uvedeno: „Pocta banánových krabic (kartonů) mučedníkům.“

Fotka je však starší. Fotografie se objevila na Facebooku už na začátku ledna. K fotografii byl vydán článek, podle něhož to má být pocta padlým vojákům íránských milic, které bojují v Sýrii. Není úplně jasné, jestli je ta fotka ze Sýrie, nebo z Íránu. Objevuje se to s perskými i arabskými popisky, někdo kritizuje íránský režim, někdo syrský.

Jamshid Amini a ani ostatní autoři tedy neuvádí žádnou spojitost mezi fotografií a COVID-19.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/