Ne, laureát Nobelovy ceny Luc Montagnier nepotvrdil, že všichni očkovaní lidé zemřou do dvou let

Sociální sítí Facebook se šíří příspěvek, který je přisuzován laureátovi Nobelovy ceny Lucu Montagnierovi, který měl údajně potvrdit, že všichni očkovaní lidé (vakcínou proti COVID-19) zemřou do dvou let. „Neexistuje naděje a žádná možná léčba pro ty, kteří již byli očkováni. Musíme být připraveni zpopelnit těla. Všichni zemřou na zesílení závislém na protilátkách. To je vše, co lze říci,“ měl říct Montagnier.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Falešná zpráva byla poprvé šířena na webu LifeSiteNews. Fact-checkingový projekt Snopes.com popsal web jako „známého šiřitele zavádějících informací.“ Součástí článku bylo dvouminutové video, kde francouzský virolog pohrdá vakcinačním programem proti COVID-19.

Redakce webu The News Minute si prohlédla původní 11minutové video ve francouzštině, které má spoustu střihů. Přestože Luc Montagnier, který je známý svým postojem proti očkování, označil masové očkování za „obrovskou chybu“, výslovně neuváděl, že „očkovaní lidé za dva roky zemřou“, jak tvrdí web LifeSiteNews.

Francouzský profesor ve videu například tvrdil, že „vakcíny vytvářejí nové mutace“. Vědci a mezinárodní zdravotnické organizace opakovaně poukazují na to, že mutace virů je běžným jevem a očekává se.

Bylo prokázáno, že vakcíny proti COVID-19 naopak zachraňují tisíce životů. Například Anglie odhaduje, že vakcíny již zachránila 10 000 životů. Podobné výsledky jsou pozorovány také v Izraeli, tedy ve státě, který vede jednu z nejrychlejších očkovacích kampaní na světě.

Zdroje: The News Minute, Reuters

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/