Bývalá australská premiérka Julia Gilradová není autorkou výroků zaměřených proti muslimům

Sociální síti Facebook se opět hojně šíří výroky, které jsou připisovány bývalé australské premiérce Julii Gillardové. Ta byla předsedkyní vlády mezi lety 2010-2013.

Několik výňatků z textu:

„Australská premiérka Julia Gilrad by měla být královnou světa. (…) Muslimové, kteří požadují zákony Šaria, byli požádáni, aby ve středu opustili Austrálii, protože Austrálie vnímá muslimy jako teroristické fanatiky. (…) Tady mluvíme anglicky a ne arabsky ani žádný jiný jazykem. Takže pokud chcete zůstat v naší zemi, měli byste se naučit mluvit anglicky…“

Naše hodnocení: Nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Výroky v příspěvku jsou nesprávně přisuzované bývalé předsedkyni vlády. Jsou poskládány z několika zdrojů, někdy i s drobnými úpravami tak, aby odpovídaly kontextu.

Většina textu přisuzovaného Gillardové byla přepracována z tohoto textu, který napsal veteránem letectva USA, s úpravami, které ho činí relevantní pro australský kontext. Například zmínka o útocích z 11. září v roce 2001 byla změněna na útoky na Bali v následujícím roce.

Podle fact-checkingového projektu Snopes byl původní text veterána Barryho Loudermilka nejprve publikován v místních novinách a následně znovu zveřejněn ve „vlasteneckém“ časopise VietNow.

Agentura Reuters nedohledala žádný odkaz na výroky Julie Gillardové k zákonu šaría.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.