Ne, Helsinský výbor neobvinil Pfizer, že společnost realizuje v Izraeli experiment na lidech

Na internetu se objevuje zpráva, že údajně „Helsinský výbor obvinil Pfizer, že spoločnosť realizuje v Izraeli experiment na ľuďoch.“ Tento článek vyšel například na webu Czech Free Press, Hlavný deník nebo Eurorespect.

Naše hodnocení: hoax

Odůvodnění: V článku se píše, že Helsinský výbor pro lidská práva viní Pfizer z neschváleného experimentu na lidech v Izraeli. Přímo v článku, na který odkazuje se však dozvíme, že se nemá jednat mezinárodní Helsinský výbor, ale o místní výbor.

Není ani pravda, že společnost Pfizer neobdržela souhlas od výboru nebo, že by dokonce naznačoval, že společnost provádí experimenty na lidech. Jednalo se o nedorozumění a o špatnou komunikaci mezi výborem a izraelským ministerstvem zdravotnictví. Články v seriózních denících byly aktualizovány. Místní helsinský výbor nyní zkoumá ochranu osobních údajů, nikoliv však to, zda společnost Pfizer realizuje v Izraeli experiment na lidech.

Více v článku agentury Reuters.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.