HOAX: „Svědectví pracovníka pečovatelského domu“

Projekt Otevři svou mysl a jeho sesterský projekt „Rizika vakcín“ Davida Formánka šíří údajné svědectví pracovníka pečovatelského domu, který byl údajně svědkem „14 mrtvých po pár týdnech“ od očkování na COVID-19.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Údajný příběh se měl stát v pečovatelském domě Pemberley House Care Home ve čtvrti Viables města Basingstoke v Anglii. Věc ověřil místní deník Gazette. Mluvčí centra popřel, že muž na videu by byl zaměstnancem pečovatelského centra, jak lživě tvrdí ve videu.

Agentura pro regulaci léčivých přípravků a zdravotnických výrobků (MHPRA) uvedla, že nemá jakékoliv poznatky, že by vakcíny proti Covid-19 přispěly k úmrtím v domově pro seniory. Ke konkrétním úmrtím ani k počtu se nevyjádřila. Obecně však uvedla, že „bohužel není zvláštní, že lidé umírají i po aplikaci vakcín, přestože v nich vakcíny nehrají žádnou roli“. Dále uvedla, že má zaveden robustní systém kontroly. Připomíná také, že vytvoření imunity po očkování trvá týden až dva a do té doby klienti mohou onemocnět COVIDem-19.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/