HOAX: „Svědectví pracovníka pečovatelského domu“

Projekt Otevři svou mysl a jeho sesterský projekt „Rizika vakcín“ Davida Formánka šíří údajné svědectví pracovníka pečovatelského domu, který byl údajně svědkem „14 mrtvých po pár týdnech“ od očkování na COVID-19.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Údajný příběh se měl stát v pečovatelském domě Pemberley House Care Home ve čtvrti Viables města Basingstoke v Anglii. Věc ověřil místní deník Gazette. Mluvčí centra popřel, že muž na videu by byl zaměstnancem pečovatelského centra, jak lživě tvrdí ve videu.

Agentura pro regulaci léčivých přípravků a zdravotnických výrobků (MHPRA) uvedla, že nemá jakékoliv poznatky, že by vakcíny proti Covid-19 přispěly k úmrtím v domově pro seniory. Ke konkrétním úmrtím ani k počtu se nevyjádřila. Obecně však uvedla, že „bohužel není zvláštní, že lidé umírají i po aplikaci vakcín, přestože v nich vakcíny nehrají žádnou roli“. Dále uvedla, že má zaveden robustní systém kontroly. Připomíná také, že vytvoření imunity po očkování trvá týden až dva a do té doby klienti mohou onemocnět COVIDem-19.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.