Vymyšlený Putinův citát o satanských plánech o redukci populace

Více než 28 tisíc uživatelů Facebooku sdílelo začátkem února 2021 příspěvky, podle kterých měl Putin hrozit Evropě a Spojeným státům kvůli údajnému „ďábelskému plánu na redukci populace“. Pro tvrzení neexistuje žádný důkaz.

Text hoaxu:

„Dnes som unavený, Som unavený zo všetkého. Chcem sa prihovoriť všetkým krajnám sveta. Čo sa deje? O akých diabolských plánoch to snívate ? Chcete znížiť počet ľudí na svete obetovaním nevinných duší a obetí vašej špinavej politiky ! Neustále vymývate ľuďom mozgy vašim mainstreamom, bez ostyšne a celosvetovo. Viem o vašich satanských plánoch zredukovať populáciu na planéte. Ste skutočne diabolskí, používať na svoje plány tých najzraniteľnejších. Ak si myslíte, že ľudia sa jednoducho podovlia myšlienke byť masakrovaní, okamžite opustite svoju pozíciu. Ak USA a Európa okamžite nezastavia svoje plány nebudete čeliť iba Božiemu hnevu ale tiež môjmu. Okamžite ukončite svoje plán. Nech žije Boh a domovina a nech nepriateľov smrť víta s otvorenou náručou. Vladimír Putin pre talianske médiá“

Naše hodnocení: Hoax

Podrobnosti: Redakce AFP v Římě potvrdila, že nemají informaci o tom, že by Putin poskytl podobné vyjádření italským médiím, resp. že by se taková informace v jakýchkoliv relevantních italských médiích objevila. Kolegové z redakce AFP v Moskvě zase potvrdili, že projev s takovým zněním ruský prezident nikdy na veřejnosti neměl.

Všechna Putinova veřejná vystoupení, rozhovory či projevy jsou zveřejněny na oficiální stránce Kremlu stejně jako prezidentův kalendář událostí. Ani po extenzivním hledání a použití různých kombinací klíčových slov jsme žádnou podobnou zprávu o projevu, ve kterém by se prezident vyhrožoval „Božím hněvem“, nenašli.

Tento příspěvek připomíná nepodložená tvrzení o Putinových prohlášeních, které tým AFP Fakta vyvracel v srpnu minulého roku. Tehdy jsme podobným způsobem vyvrátili vymyšlený Putinův citát, v němž měl kritizovat liberální demokracii, nebo jiný jeho vymyšlený citát týkající se ruské vakcíny proti koronaviru.

Zmíněná tvrzení, podle kterých měl Putin liberalismus a liberální demokracii přirovnávat k nacismu, se znovu rozšířily koncem ledna 2021.

Zdroj: AFP Fakta Slovensko