Ne, kontroloři ČOI nepoužívají lsti při kontrolách. Vládní nařízení ani nekontrolují

Sociální sítí Twitter se šíří příběh, ve kterém figurují kontroloři ČOI, kteří používají různé lsti, aby dokázali, že nejsou dodržována opatření. Tyto příběhy se šíří již delší dobu. Jeden z velmi šířených od Petra Skály má tisíce lajků a stovky retweetů.

Text:

„Kontrola opatření: Bouda v Krkonoších – kontroloři nakoupili jídlo u okénka, dovnitř je nepustili. Tedy OK. Do okamžiku, než jeden z nich poprosil, že musí nutně na toaletu !!! A měli zářez !!! Za takovou sviňárnu bych ty kontrolory nechal umrznout.“

Naše hodnocení: Částečná nepravda

Podrobnosti: Příběh se stal údajně v okolí Špindlerova Mlýna. Jak upozorňuje Jindřich Kasal, fámu začal pravděpodobně šířit člověk, který si vymýšlí nejrůznější historky.

A proč se jedná o fámu?

„Věc jsem právě ověřoval, Česká obchodní inspekce byla na kontrolách i v Boudě v Krkonoších a víme, že někdo potřeboval na toaletu a bylo mu to umožněno. Nejednalo se však o inspektora ČOI, který na místě prováděl kontrolní činnost. Inspektoři ČOI, kteří kontrolují dodržování zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, nezjistili porušení předpisů v dozorové kompetenci ČOI (ani jindy v rámci kontrol v celé ČR za poslední tři týdny na horách, kdy jsme byli o spolupráci požádáni ministrem vnitra Hamáčkem). ČOI však nemá kompetence ke kontrolám vládních opatření, to má výhradně Policie ČR, více o tom zde.

Podle našich informací ale ani Policie ČR na této provozovně též neeviduje (tedy neřešila) žádné porušení vládních opatření. Informace se tedy zakládá na pravdě pouze v té části, že někdo (a nebyl to inspektor ČOI) potřeboval na toaletu a bylo mu to umožněno. Pokuta za to nebyla (od ČOI býti nemohla, ani Policie ČR toto neeviduje jako porušení vládních opatření, jak je nám známo),“ napsal nám Ing. Mgr. Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/