Ne, fotografie neukazuje cizí nanočástice v krvi po očkování

Michal Shark Hašek, který nyní vystupuje na Facebooku pod pseudonymem „Mylight Shining“, publikoval na sociální síti Facebook status, který má pocházet z facebookového profilu Cheryl Reeder. V převzatém příspěvku tvrdí, že po očkování proti COVID-19 najdeme v krvi cizí nanočástice. „Tvé tělo se od nich NIKDY nedokáže detoxikovat a nakonec tyto nanočástice půjdou do každé buňky tvého těla,“ straší v příspěvku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Podařilo se nám zjistit, odkud pochází fotografie. Pochází z webu „Back to balance“ což je léčitelský web, který se zabývá nutriční mikroskopií. Na webu paní, která se jmenuje Maryanne Klingenbergová nabízí své služby. Za jednu sezení, na kterém vám paní zanalyzuje krev, zaplatíte 190 dolarů (přibližně 4000 Kč) a za šestiměsíční terapii (7 sezení s koučováním a dalšími službami) zaplatíte 2100 dolarů (přibližně 45 000 Kč). V příspěvcích se uvádí, že fotografie mají „od kamarádky, která se zabývá výživou pod mikroskopem“. Nejsme si však 100% jisti, zda fotografie autorům statusů poslala Maryanne Klingenbergová nebo někdo jiný. Důležité je, že fotografie opravdu pochází z výše zmíněno léčitelského webu (porovnat můžete s tou fotografií ve statusu). Najdeme ji jako druhou fotografii vpravo.

Z fotografií na Facebooku i na léčitelském webu je zřejmé, že někdo fotil na mobilní telefon monitor nebo LCD televizor. Proč to dělal a neudělal si screenshot netušíme. I na ostatních fotografiích kromě té, kde se nachází údajné nanočástice, je vidět monitor nebo televize. Zbývající fotografie, na kterých nejsou údajné nanočástice, jsou jen zvětšením té samé fotografie. Fotografie s údajnými nanočásticemi je vyfocená ještě tak, že mobil s fotoaparátem někdo přiložil až téměř k monitoru/televizoru. Když se na fotografii zaměříte více, jsou na ní zřejmé škrábance na LCD obrazovce. Ony bílé tečky tak pravděpodobně vznikly jen tak, že někdo fotografii maximálně zvětšil, vyfotil ji mobilním telefonem a ony tečky jsou jen nečistoty, které vznikly rozostřením fotografie a přiblížením ne úplně kvalitního fotoaparátu na mobilu k obrazovce. Můžete si sami doma vyzkoušet, jaké různé nečistoty se na fotografii objeví, když takto přiblížíte fotoaparát mobilu k LCD obrazovce.

Fotografie tedy neukazuje žádné nanočástice, jak se snaží tvrdit autoři statusů. Abychom ovšem byli spravedliví, na Science magazínu se nachází skutečně článek, který informuje o speciálně upravených lipidových nanočásticích, které tvoří část vakcín mRNA Pfizer&Biontech a Moderna. Tyto částice podle článku mohou způsobit alergickou reakci, která byla pozorována u 8 lidí. Jedná se o reakci na látku polyethylenglykol (PEG). Tuto informaci podle článku nyní začaly ověřovat americké úřady NIAID a FDA. Anafylaktické reakce se mohou objevit u jakékoli vakcíny, ale jsou obvykle extrémně vzácné – přibližně jedna na 1 milion dávek.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/