Vakcíny proti Covid-19 nemohou způsobit neurodegenerativní onemocnění

I v českém prostředí jsou sdílena tvrzení, která hovoří o tom, že vakcína proti Covid-19 vyvinutá společností Pfizer-BioNTech může způsobit Alzheimerovu chorobu a neurodegenerativní onemocnění. V českém prostředí tuto teorii šíří například web Rozalio, který publikuje články odrazující od očkování i proti jiným nemocem.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Podle názoru odborníků o tom neexistují žádné vědecké důkazy a zdrojem těchto informací je článek publikovaný na pochybném webu. Web cituje zprávu, která byla zveřejněna na portálu „National File“. Teorie byla však šířena i na kanadském webu Global Research, který americké ministerstvo zahraničí popsalo jako „hluboce zapletený do ruského ekosystému dezinformací a propagandy“.

Vakcíny mRNA se liší od tradičních vakcín obsahujících oslabené nebo usmrcené patogeny nebo jejich proteiny tím, že obsahují molekulu messenger (messenger) RNA (mRNA), která kóduje S (spike) protein koronaviru SARS-CoV-2. Výsledkem je, že tělo produkuje tento protein samo. Imunitní systém na ně reaguje a vytváří protilátky, které pak chrání tělo před skutečným koronavirem.

„Neexistují absolutně žádné důkazy o tom, že vakcíny RNA (od společností Pfizer-BioNTech a Moderna) představují riziko neurodegenerace u lidí nebo zvířat použitých při testech,“ uvedl AFP Neil Cashman , profesor neurologie na University of British Columbia.

Mikrobiolog Dr. Alex Berezow ve svém výzkumném článku pro Americkou radu pro vědu a zdraví píše, že je nesmyslné tvrdit, že vakcíny mRNA způsobují Alzheimerovu chorobu. „Neexistují žádné důkazy na podporu hypotézy vyjádřené v tomto článku. Je to jen spekulace,“ řekla AFP doktorka Margaret Fahnestocková z oddělení psychiatrie a behaviorální neurologie na McMaster University. Dodala, že naopak se objevují důkazy, že onemocnění Covid-19, nikoliv vakcíny, mohou způsobit neurodegenerativní onemocnění.

Více v článku AFP.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.