Na videu vystupuje Dick Black, který rozhodně nereprezentuje americkou politiku

Více než deset tisíc sdílení má na Facebooku video, kterému byly opatřeny slovenské titulky. Z videa se zdá, že muž na videu hovoří za USA. Není nijak představen a video je opatřeno výzvou, ať si ho poslechnou příznivci Ukrajiny. Muž na videu hovoří o tom, že USA prý nezáleží na životech Ukrajinců a Rusů a válku srovnává k fotbalovému zápasu. Tvrdí také například, že USA skrze prodej zbraní na válce vydělává, což odporuje faktu, že USA Ukrajině velké množství zbraní bezúplatně darovala.

Naše hodnocení: zavádějící (chybí kontext)

Podrobnosti: Na videu není nijak řečník představen. Je jím Dick Black. Tento konzervativní politik, příznivce Donalda Trumpa, nevykonává v současné době žádnou politickou funkci. V letech 2012 až 2020 byl členem senátu státu Virginia. Je tedy zřejmé, že nepodílí nijak na chodu USA, dokonce nikdy neměl ani žádnou funkci na celostátní (federativní) úrovni.

V dubnu 2014 Black poslal oficiální dopis syrskému prezidentovi Bashar al-Assadovi v němž poděkoval „Syrské arabské armádě za její hrdinskou záchranu křesťanů v pohoří Qalamoun “. Black také vystupuje v ruských a čínských státních médiích a médiích spojených s Hizballáhem, kde kritizuje zahraniční politiku USA.

Americkou zahraniční politiku určuje samozřejmě prezident a Kongres Spojených států amerických. USA vojensky Ukrajinu velmi podporuje. Celková oznámená vojenská pomoc Ukrajině od USA na začátku září vzrostla na 15,2 miliardy dolarů (asi 373 miliard korun) celkově od začátku vojenské invaze Ruska.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/