Rusové utíkají před mobilizací, video z finských hranic je však starší

Na Facebooku se šíří různá videa, jak se snaží Rusové vyhnout povinnosti narukovat do armády a utíkají ze země. Jedno z masivně šířených videí ukazuje situaci na rusko-finské hranici.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Poté, co Vladimir Putin 21. září 2022 oznámil okamžitou částečnou mobilizaci v Rusku, uživatelé sociálních sítí masivně sdíleli video, které mělo ukazovat 35kilometrové zácpy aut na rusko-finské hranici s Rusy prchajícími před nástupem do armády. Popis nahrávky je ale zavádějící. Video je ze srpna a bylo zveřejněno na internetu dva dny před oznámením rozhodnutí o mobilizaci. Je pravda, že Putinovo rozhodnutí způsobilo exodus Rusů, ale finské úřady uvedly, že po 21. září byl provoz na hranicích normální, ačkoli počet vstupů do Finska se celkově zvýšil.

Nahrávka kolovala také mezi uživateli Twitteru a TikToku a v mnoha jazycích, např. ve španělštině, portugalštině, francouzštině, němčině, thajštině a také ukrajinštině s podobným tvrzením, které zobrazuje 35 kilometrů dlouhé dopravní zácpy tvořící se na finsko-ruské hranici po oznámení Putinova rozhodnutí.

AFP kontaktovala osobu, která nahrávku publikovala 19. září 2022 na YouTube. Tedy dva dny před vyhlášením mobilizace. Podle Igora Parriho (účty má pod jménem „Igor In Russia) byla nahrávka pořízena 29. srpna 2022.

Podle finských pohraničníků počet osob přijíždějících do Finska z Ruska po vyhlášení mobilizace mírně vzrostl. Finská pohraniční stráž zaregistrovala 4 824 ruských občanů, kteří 21. září vstoupili do Finska přes ruské hranice, oproti 3 133 o týden dříve.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/