Na Ukrajinu nebyl poslán žádný z léků, které nyní chybí

Na Facebooku se nyní objevuje zpráva, že vláda byla nucena připustit, že na Ukrajinu poslala 8 kamionů léků. „8 kamiónů našich léků bylo vyvezeno na Ukrajinu. Premiér Fiala to musel přiznat při interpelaci dne 12. ledna na žádost opozice. A nás vodí za nos, že Čína je nedodala,“ píše se v příspěvcích, které se hojně šíří. Příspěvky jsou sdíleny v souvislosti s nedostatkem některých léků v lékárnách.

Naše hodnocení: zavádějící

Podobnosti: Přitom ovšem to, že Česká republika vyvezla na Ukrajinu i léky, není žádným tajemstvím. Dokonce někteří lidé na jaře loňského roku kritizovali, že Ukrajina chce „jen zbraně“ a nežádá o léky, což se ukázalo jako nepravdivé.

Kamionů bylo dokonce 10. „Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyslalo ve spolupráci s darujícími společnostmi již deset kamionů léčivých přípravků do centrálního skladu humanitární pomoci v Polsku,“ potvrzuje mluvčí resortu Ondřej Jakob pro český rozhlas. Že by ale dodávky vedly k nedostatku v českých lékárnách, ministerstvo zdravotnictví odmítá. „Současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí, protože žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh a v České republice nechybí. Nedostatek léčiv je problém celoevropský, nepotýká se s ním pouze Česká republika,“ upozorňuje Jakob.

Na Ukrajinu podle ministerstva směřovaly jiné typy léků, než jaké v lékárnách aktuálně chybí a jsou poptávané. „Konkrétně se jedná o léčivé přípravky pro využití v urgentní medicíně, vhodné na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, léčbu šokových stavů, srdečních onemocnění a dalších potřebných léků, které byly vyžádány ukrajinskou vládou,“ upřesňuje Jakob.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/