Smska vyzývající k mobilizaci zřejmě neexistuje

V různých médiích se objevovala zpráva, že lidem v ČR je zasílána zpráva SMS, která se tváří, že ji rozesílá tým Petra Pavla a vyzývá k mobilizaci. „Dobrý den, tady Generál Pavel,“ píše se v SMS zprávě s pravopisnou chybou. „Touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Prosím vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“ mělo stát ve falešné zprávě.

Naše hodnocení: Nepravda

Podrobnosti: Zdá se však, že zpráva SMS neexistuje. Policie nemá důkaz, že by falešná SMS zpráva, která se šířila sociálními sítěmi a vyzývala jménem prezidentského kandidáta Petra Pavla k mobilizaci, skutečně existovala. „Dosud se policii neozval nikdo, kdo by zprávu obdržel,“ uvedl na dotaz České televize policejní mluvčí Moravčík. Upřesnil, že policii se sice ozvaly jednotky lidí, kteří zprávu údajně obdrželi, relevanci těchto výroků ale policie vyvrátila.

Resort obrany každopádně text v SMS označil za hoax. Podle příspěvku ministerstva na sociální síti jde o zprávu s cílem šířit paniku. „Česká republika a její občané jsou v bezpečí. Naším hlavním úkolem je v tuto chvíli maximální materiální podpora Ukrajině.“ Textová zpráva je navíc sepsána s několika gramatickými chybami. Uvádí název České republiky s velkým „R“, objevují se chyby ve skloňování rodů. Navíc se v krajním případě branci nedostavují k odvodu na ministerstvu obrany, jak uvádí SMS, nýbrž na příslušné územní vojenské správě.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/