Mládež tančila na tanečních zády k sobě jen ze žertu

Na sociální síti Facebook se šíří delší dobu příspěvek, který se stal populární však až poslední dobou. Jde o 28vteřinový záběr na taneční. Příspěvek, ač pochází z České republiky, se stal velmi populárním i v zahraničí. Tančí na něm mládež zády k sobě. „When insanity is the new normal“ (v překladu „když se stane šílenství novou normou“) má 13 tisíc sdílení. Je šířen v kruzích lidí odmítajících nejrůznější opatření a očkování.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Webu Insider se podařilo zjistit, že video pochází z České republiky. Konkrétně jde o Taneční školu FIS Ladislava Fišera z Mladé Boleslavi. Na videu je zachycen kurz tanečních pocházející z října 2020. Podařilo se nám najít fotogalerii v níž na některých fotkách jsou opravdu studenti zády k sobě. Na jiných ovšem jsou čelem k sobě, včetně například těch, kde jsou studenti a studentky namáčknuti tělo na tělo. Pro web Insider se nechal slyšet jeden z účastníků kurzu Lukáš Pelc, že video pochází z 3. října 2020 a jednalo se o žert. Mělo se jednat o narážku na počínající opatření v souvislosti s druhou vlnou koronaviru.

Video se šířilo už na podzim. Insider upozorňuje, že například na Twitteru mělo video 3 miliony shlédnutí.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.