ANALÝZA: Dopis Andreje Babiše bod po bodu

Andrej Babiš nechal rozeslat lidem do poštovních schránek dopis, ve kterém má shrnovat úspěchy své vlády. „Vážení spoluobčané, věnujte mi pět minut, i kdyby to mělo být posledních pět minut, které mi v životě věnujete,” píše v úvodu. Pojďme si tedy jednotlivé body rozebrat.

Naše hodnocení: Dopis je směsicí pravdivých a zavádějících informací

  1. „Daří se nám očkovat“

Česká republika je s proočkovaností zhruba v prostředku vzhledem k ostatním státům EU. K 1. červenci konkrétně 15. z 27. členských států. Nejlépe z EU je na tom Malta, kde je alespoň jednou dávkou očkováno 81,34 %. Česká republika se blíží 50 %. Nejhorší je Bulharsko s 13 % očkovaných. Pokud připočítáme do vyspělé Evropy i Velkou Británii, Norsko a Švýcarsko, Česká republika je 18. z 30.

  1. „Máme rekordní důchody“

Ano. Z hlediska celkové výše jsou důchody nejvyšší. Pokud jde ovšem o poměr důchodů k průměrné mzdě, nejvyšší byly v období 1997-2002.

Na stranu druhou, kromě každoročních valorizací a zvyšování důchodů byla vládou Andreje Babiše schválena novela zákona o důchodovém pojištění, která s účinností od 1. ledna 2019 zvýšila základní výměru důchodů o jeden procentní bod, tedy na 10 % průměrné mzdy.

  1. „Nízké daně“

Ano. Andrej Babiš snížil daň z příjmů fyzický osob na nejnižší úroveň v historii. Daleko hůře jsme na tom však s celkovým daňovým zatížením. Například v roce 2020 bylo daňové zatížení nejvyšší za posledních 25 let.

  1. „Snížení státního dluhu“

Státní dluh loni stoupl o 410 miliard korun na rekordních 2,05 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za nárůstem státního dluhu v roce 2020 je zejména vydávání státních dluhopisů, mimo jiné kvůli pokrytí schodku loňského státního rozpočtu, který byl s 367,4 miliardy korun nejvyšší od vzniku Česka. Dluh Česka činí 36,5 procenta HDP, což je v EU čtvrtý nejlepší výsledek. Lépe si vede Estonsko, Bulharsko a Lucembursko. V poměru k HDP na tom byla ČR nejhůře v letech 2012 a 2013.

  1. „Vládní investice“

Předseda vlády ve svém dopise také zmiňuje, že kabinet poprvé v historii zmapoval všechny investiční projekty v zemi. Ukázalo se ovšem, že čtyři pětiny projektů jsou dopravní investice a plán obsahuje i krajské či městské projekty. Deník N v prosinci 2019 také popisoval, jak hekticky Národní investiční plán, jedna z Babišových vlajkových lodí, vznikal.

  1. „Stavba dálnic a silnic“

Ta patří k největším slabinám ČR. Za posledních 18 let se v tuzemsku postavilo zhruba 300 kilometrů nových dálnic. To je výrazně méně než ve většině jiných evropských zemí. Například Maďarsko vybudovalo za stejnou dobu 1500 kilometrů. Původně plánované velké stavby některých silnic a dálnic v příštím roce zřejmě nezačnou. Podle materiálu se to má týkat přibližně třetiny z 29 staveb. Pravdou ovšem je, že vládní poslancům se podařilo zkrátit přípravu staveb ze zhruba 13 let na 9 roků.

  1. „Podpora rodin s dětmi“

Ano, v tomto ohledu nelze vládě nic vytknout. Je pravdou, že zvýšila rodičovský příspěvek.

  1. „Zlidštili jsme exekuce“

Dílčí úpravy exekucí Sněmovna schválila, a to včetně některých, které pomohou dlužníkům. Senát jí zákon vrátil se změnami, jeho konečná podoba tak ještě není jistá. Svůj klíčový slib ale Babiš nesplnil. ANO společně s ODS nenechalo projít změnu, která by znemožnila exekuční byznys v jeho dnešní podobě. Obě strany zamítly tzv. teritorialitu i princip „jeden dlužník – jeden exekutor“. Oboje přitom Babiš sliboval. V praxi to znamená, že exekutora si nadále bude vybírat věřitel, a exekutoři tak budou nucení si vzájemně konkurovat co nejtvrdším přístupem k dlužníkům.

  1. „Moderní aramáda“

Česko postupně navyšuje podíl obranného rozpočtu na HDP. Postupně vzrostl z 1 % na zhruba 1,4 %. Přesto je ovšem v NATO sedmé od konce. Vláda nedávno schválila první návrh rozpočtu na rok 2022, který v plánu na rok 2024 počítá s obranným rozpočtem ve výši necelého 1,5 % HDP. Ministerstvo obrany sice podepsalo smlouvy na nákup nových radiolokátorů, vrtulníků či pušek, ale nedávno přiznalo, že klíčovou zakázku na 210 pásových obrněnců podepsat během funkčního období nestihne.

  1. „Investice do sportu“

Ano je pravdou, že rozpočet na sport se zvyšuje. Audit však ukázal, že nově vzniklá Národní sportovní agentura měla ve své účetnictví řadu nesrovnalostí.

 

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/