Maďarský premiér Viktor Orbán neohlásil stáhnutí z EU

Na sociálních sítích se šíří příspěvky (1, 2), že se prý Maďarsko se rozhodlo stáhnout z Evropské unie. Viktor Orban údajně učinil oznámení během svého novoročního projevu občanům.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Je poměrně snadno dohledatelné, že se jedná o nesmysl. Všechny projevy Viktora Orbána jsou totiž dohledatelné na maďarském vládním webu miniszterelnok. Je tedy dohledatelné, že premiér Viktor Orbán tedy ani žádný novoroční projev neměl.

Výroční projev přednesl 21. prosince 2022. V něm však rozhodně vystoupení nebo „stáhnutí“ Maďarska z Evropské unie neohlašuje. „A šestým mimořádným úspěchem Maďarska bylo, že se nám podařilo dosáhnout dohody s Evropskou unií, což je pro mě mimořádný úspěch, protože jsme museli překonat maďarofobii, která dnes panuje v liberálním světě, a navzdory maďarofobii jsme museli dosáhnout dohod, které byly před námi,“ stojí v projevu na stranu Evropské unie. V jiných částech projevu se Evropy a Evropské unie dotýkal jen velmi okrajově.

Orbán dříve řekl, že by Maďarsko mohlo opustit EU okolo roku 2030. Viktor Orbán to řekl na uzavřeném jednání se špičkami své strany Fidesz, část jeho projevu ale získalo Rádio Svobodná Evropa. Nejednalo se však o žádné oficiální prohlášení.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/