Josep Borell neřekl, že více než 17 stupňů v bytě je zločin proti hodnotám EU

Například europoslanec za SPD Ivan David napsal příspěvek, ve kterém uvádí údajné tvrzení šéfa diplomacie Evropské Unie Josepa Borella, který měl v reakci na energetickou krizi říci, že „více než 17 stupňů v bytě je zločin proti hodnotám EU.“ Tento údajný citát se objevuje i v jiných článcích na Facebooku i jinde.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Citát, který je připisován hlavnímu diplomatovi EU, je však vymyšlen. V příspěvcích se neuvádí žádné datum, kdy měl údajně Borrell takový výrok vyslovit, ani žádný jiný kontext. Agentura AFP, ani my jsme nenašli žádné spolehlivé médium, které by Borrella citovalo jako autora těchto slov, a Borrellovo tiskové oddělení popřelo, že by něco takového někdy řekl. Falešný Borrellův citát už vyvrátily organizace pro ověřování faktů AFPEUvsDisinfo či Bulharský národní rozhlas.

„Vysoký představitel Josep Borrell nikdy neučinil takové prohlášení. Jde o opakující se dezinformační narativ prokremelských médií, která se snaží zasít nedůvěru v evropské orgány a bagatelizovat úsilí Evropy o snížení spotřeby energie v kontextu nezákonné agresivní války Ruska proti Ukrajině,“ odpověděla agentuře AFP Paloma Hall-Caballero, tisková mluvčí politika.

Iniciativa EUvsDisinfo, která se označuje za „vlajkový projekt Pracovní skupiny East StratCom Evropské služby pro vnější činnost“, tato tvrzení ještě v listopadu vyvrátila. „Tvrzení pochází z satiricko-politického telegramového kanálu @lastoppo, který ve své informační sekci otevřeně uvádí, že zveřejňuje výlučně satirický obsah a nepravdivé informace,“ píše se v článku EUvsDisinfo.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/