Ne, z Polska neuteklo 70 000 lidí před mobilizací

Například slovenská stránka Bádateľ šíří zprávu o tom, že v Polsku se chystá mobilizace a ze země uteklo už 70 tisíc lidí. Polský web, na který se „Badatel“ odkazuje, patří do obrovského množství anonymních dezinformačních webů, které se vyrojily po anexi Krymu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V prvé řadě, v Polsku se nechystá mobilizace a cvičení. Do něj má být zapojeno až 200 000 dobrovolníků, záložáků a dalších lidí.

Nařízení přijaté vládou 28. prosince 2022 vymezuje počet osob, které mohou být povolány k vojenské činné službě v roce 2023, a počet osob, které mohou vykonávat vojenskou službu v záloze v rámci vojenských cvičení. Podle zákona o obraně vlasti z 11. března 2022 se každý, kdo složil vojenskou kvalifikaci, stal zároveň pasivním vojákem v záloze.

Ve výše citovaném textu čteme, že „v posledních několika týdnech odešlo přes 70 000 Poláků do zemí EU a Spojeného království ve snaze uniknout nucené mobilizaci“. Nedostali jsme se ke spolehlivým zdrojům a zprávám z polských médií, které by tyto informace potvrzovaly. Navíc číslo 70 000 se ukazuje, že je téměř nemožné kvantifikovat. Polsko se nachází v schengenském prostoru spolu s dalšími 26 členskými státy Evropské unie. Ustanovení této oblasti ruší hraniční kontroly na vnitřních hranicích EU. To znamená, že kdokoli, bez ohledu na státní příslušnost, může překročit vnitřní hranice EU bez hraniční kontroly. Nejsou shromažďovány žádné údaje o počtu lidí překračujících například polsko-německé nebo polsko-české hranice. Polsko nemá ani přesnou informaci o počtu lidí, kteří odjeli do Velké Británie.

Jak již bylo napsáno, zpráva pochází z anonymního prokremelského dezinformačního webu ndependent Political Journal  působící v Polsku od roku 2014, tedy po ruské anexi Krymu.

Zdroje: Konkret24 a Polícia SR

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/