Karikatura není dílem izraelského televizního kanálu, ale ruského projektu

Na Facebooku se šíří video s popiskem, že „izraelský televizní kanál INN natočil elegantní karikaturu o Ukrajině.“ Video, ve kterém vystupuje prase s vytetovanou vlajkou Ukrajiny a hákovým křížem, se snaží dále šířit narativ o nacistické Ukrajině, která se chce dostat do EU.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Video je ve velmi špatné kvalitě. Každopádně je jisté, že není dílem izraelského televizního kanálu. Video nese značku INN, což je indický kanál působící výhradně na YouTube s nejasnou strukturou. Na webu projektu se nedozvíme nic o tom, kdo projekt financuje a nenachází se zde ani žádné kontakty. Projektu Sanasaciy se podařilo zjistit, že autorem samotného videa jsou Rusové. Říkají si „Pig In Fainting“.

V Izraeli působí také médium, které je označováno v angličtině jako INN. Jde o Israel National News – Arutz Sheva. To však má zcela jinou grafiku.

Faktem také je, že Izrael udržuje vůči válce na Ukrajině „neutralitu“. Narativ o nacizaci Ukrajiny šíří ruská propaganda, aby ospravedlnila útok na tuto zem a zabíjení civilistů.

OPRAVA 22. září 2022: V článku bylo původně uvedeno, že se jedná o video z Indie. Projektu Sanasaciy se podařilo zjistit, že autorem samotného videa jsou Rusové. Říkají si „Pig In Fainting“.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/