Ne, v USA není zahrnuto očkování proti COVID-19 v povinném očkovacím schématu

MUDr. Jan Vojáček, který v roce 2019 obdržel Bludný balvan a je kritizován za šíření dezinformací, na svém Facebooku zveřejnil video, podle kterého v USA je zahrnuto očkování proti COVID-19 v povinném očkovacím schématu i pro novorozence. Ve videu straší, že něco podobného hrozí i v ČR.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Nejedná se však o pravdu. Jedná se o dezinformaci, kterou rozšířil moderátor Tucker Carlson ve své show na televizní stanici FOX News. Podle těchto zpráv za vším stojí rozhodnutí CDC. CDC nemůže nařídit, aby školáci dostávali vakcíny, toto rozhodnutí je ponecháno na státech a jurisdikcích, uvedl úřad a několik úředníků veřejného zdraví. Šlo o nepochopení tweetu Nicole Saphierové, radioložky z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, která informovala i o plánovaném setkání poradců CDC, kteří odhlasovali přidání vakcín proti koronaviru do federálního programu Vaccines for Children (VFC), programu záchranné sítě, který nabízí bezplatné očkování. Na setkání však nebyla řeč o vakcínách proti COVID-19.

Odborníci na veřejné zdraví uvedli, že existuje legitimní debata o tom, zda by školáci měli mít povinnost být očkováni proti koronaviru – ale pobuřující a mylné tvrzení osobností Fox News je nejnovějším příkladem toho, jak kritici mohou překroutit fakta o CDC a koronaviru.

Více na Washongton Post

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/