Další staré fotografie dokazující údajnou nacizaci Ukrajiny

Na Facebooku se objevuje koláž, podle které média bagatelizují problém propagace nacismu na Ukrajině. Má to dokazovat například koláž s hajlující mládeží, pod kterou je narážka na média.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Problém těchto fotografií je, že jsou velmi staré. Pochází z období let 20132016. V té době média o nástupu radikálů na Ukrajině skutečně informovala. Například i Česká televize nebo Eurozprávy.

Pravý sektor, který je někdy považován za neonacistický, vznikl v roce 2013 spontánně jako reakce na protesty, respektive jako reakce na postupnou brutalitu režimu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Viktor Janukovyč se nestyděl nechat střílet do davu lidí a právě Pravý sektor byl schopný se mu postavit. Mezi nacionalisty tedy vznikla naděje, že by Pravý sektor mohl přebrat moc v republice. To se však nestalo. Méně radikální, ale pravicově nacionalistická Svoboda získala ve volbách na podzim roku 2014 pouze 4,71 % hlasů. Radikální až fašistický Pravý sektor ještě méně a to 1,8 % hlasů. Vliv radikálních sil na Ukrajině postupně klesal. V roce 2019 už radikálně nacionalistické strany získaly jen 1 poslanecký mandát.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/