Fotky znečištěného vlaku jsou staré a FVČ nevydala žádné „poděkování“

V souvislosti s uprchlickou krizí, kdy miliony lidí byly donuceny utéct z Ukrajiny poté, co jejich zem napadlo Rusko, se šíří i fotografie a údajné prohlášení Federace vlakových čet.

Text hoaxu: „Tisíce evropských železničářů děkují imigrantům za jinak neuvěřitelné kulturní obohacení, kterého se jím v této době dostává!!! Robert BENDA – předseda Rady FVČ Federace vlakových čet – prezídium“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Povedlo se nám dohledat, že fotografie nepořádku ve vlaku přiložené k příspěvku kolují internetem nejméně od roku 2015. V žádným případě tedy nesouvisí s aktuální uprchlickou krizí ohledně Ukrajiny.

Robert Benda ani nikdo z Federace vlakových čet podobné prohlášení nevydal. „v současnosti se prostředím internetu (e-maily a sociálními sítěmi) šíří nepravdivá informace, ve které jako předseda Rady FVČ (od roku 2017 tuto funkci nevykonávám) odsuzuji chování uprchlíků při přepravě vlakem a děkuji jim za „kulturní obohacení“. Současně je zpráva doplněna souborem pěti fotografií znečištěného interiéru vlaku, které mají sloužit jako podpora uvedeného tvrzení (viz přiložený obrázek). Pro vaši informaci uvádím, že skutečnosti ve zprávě uvedené jsou jasnou lží, se kterou nemá Federace vlakových čet ani má osoba nic společného. Je to jasná dezinformace,“ napsal Robert Benda.

Více také na webu Hoax.cz.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/