Smyšlený příběh o ruském řidiči kamionu

Na Facebooku má tisíce sdílení příběh o údajné šikaně ruského řidiče kamionu v Sokolově. Ten se tam měl ocitnout bez prostředků, jídla a podobně.

Text hoaxu: 

“V pondělí jsem jel do Sokolova nakupovat, když jsem u autobusáku narazil na ruský kamion. Stál tam rozblikaný a evidentně zabloudil. Zastavil jsem u něj, že co se děje. Nějaký dement z pumpy ho tam poslal, že tam je ta spedice na kterou se ptal. A že je tam zákaz vjezdu pro kamiony, ale normálně se tam jezdí. Vyvedl jsem ho stama a zavezl k AGC kde měl vyclít. Tam mě pak požádal, jestli bych mu nedal cigaretu a jestli nemám kousek chleba, že už dva dny nejedl. Mám zablokované obě karty a už nemám peníze a za chvilku už nebudu mít ani naftu, naposledy tankoval v pátek někde před Prahou, to ještě šla DKW karta.  Nefunguje mi ani telefon. Zajel jsem mu nakoupit, půjčil telefon a dal mu číslo svého účtu, aby mu na něj někdo mohl poslat peníze. Ty přišli hned druhý den ráno, takže jsem mu je hned odvezl. Nechci se tady vytahovat svým samaritánstvím, chci poukázat na to, že ty kluci jezdí kamiónem, to nejsou vojáci co stříleli do lidí. Takže zkuste  přestat blbnout s tou Ukrajinskou protiruskou hysterií a začněte konečně přemýšlet jako normální lidi. Zůstali bez prostředků a bez pomoci a i oni ji potřebuji. Takže až někde narazíte na ruský kamion, buďte tak hodní, nerozbíjejte jim světla, neřezejte plachtu a neničte jim SPZ, ale zkuste se zamyslet a třeba i pomoct.”

Naše hodnocení: nepravda (smyšlený příběh)

Podrobnosti: Příspěvek pravděpodobně cílí proti nesnášenlivosti na ruských občanech. Pomineme-li však vzkaz, který má příspěvek vyslat, příběh je naprosto smyšlený. Na Celním úřadu v Sokolově nám telefonicky potvrdili, že od 24. února neproclívali ani jediný ruský kamion. 

A je to nemožné i z jiných důvodů. Příběh se měl stát 17. března 2022. Od 25. února 2022 ovšem platí zákaz vydávání nových víz všem ruským občanům. Uvedený řidič by tu tedy pobýval nelegálně. Takzvané DKV karty (ne DKW) nejsou určeny pro ruský trh. Jiné platební karty vydané v Rusku v Evropské unii nefungují už od 5. března 2022. A naopak není důvod, proč by ruské telefony neměli fungovat na území ČR. Náš web kontaktoval všechny tři české operátory a ani jeden neblokuje ruská čísla (simkarty) na území ČR. Z Ruska a do Ruska je také zakázána dovážet široká škála zboží. 

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/