Bývalý ministr obrany Japonska nenaléhal na Ukrajinu, aby nebombardovala jadernou elektrárnu v Záporoží

Na sociální sítích a na Telegramu se šíří příspěvek, který tvrdí, že bývalý ministr obrany Japonska nenaléhal na Ukrajinu, aby nebombardovala jedernou elektrárnu v Záporoží. „Nový poradce japonského premiéra pro národní bezpečnost a jaderné odzbrojení Nobuo Kishi (bývalý ministr obrany a bratr zavražděného Šinzó Abeho) porovnal ostřelování jaderné elektrárny Záporoží ukrajinskou armádou s americkým bombardováním Hirošimy a Nagasaki. Úředník vyzval Kyjev, aby zastavil a nebombardoval Záporožskou jadernou elektrárnu, aby se předešlo nové jaderné katastrofě. Ale zdá se, že přátelství Japonska a Zelenského je důležitější, protože Kishi příspěvek za půl hodiny smazal. Ale internet si pamatuje všechno,“ napsal například i twitterový účet ruské ambasády ve Velké Británii. Tvrzení se šíří hojně především Telegramem (1, 2, 3).

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Začněme tím, že samotný Nobuo Kishi označil screenshot za falešný„Tweet, který distribuuje ruská ambasáda ve Spojeném království, jsem nenapsal,“ napsal na Twitteru japonský úředník.

Kisiho tweet byl údajně zveřejněn ráno 11. srpna a smazán asi o 30 minut později. První zmínka o něm se přitom objevila až druhý den večer v Runetu a všechny screenshoty, které se nám podařilo najít na webu, jsou naprosto totožné – jinými slovy, všechny jsou kopiemi stejného obrázku. Všimněte si, že Kisiho twitterový účet má více než 254 000 sledujících a jeho příspěvky od června do srpna obvykle získaly tisíce lajků, stovky retweetů a desítky komentářů. Jak však můžete vidět na snímku obrazovky, tweet ZNPP údajně obdržel pouze pět lajků a nula retweetů, což jsou velmi nízká čísla na účet s tolika sledujícími.

Agentura Reuters provedla vlastní vyšetřování. Ani ona nebyla schopna dohledat žádné důkazy o existenci Kisiho tweetu o JE Záporoží, stejně jako důkazy, že na takový příspěvek reagovali další uživatelé. Dodáváme, že žádný webový uživatel nearchivoval odkaz zaslaný předplatitelem kanálu Ponomar Telegram ani v internetovém archivu, ani v Archive.today, takže není možné zkontrolovat, zda tento odkaz nevedl k nějakému existujícímu statusu Nepodařilo se nám najít žádný odkaz na tento příspěvek mimo ruskojazyčný segment internetu nebo od uživatelů, kteří nejsou spojeny se státními orgány Ruské federace.

Navíc jsme našli tweety, ve kterých japonsky mluvící uživatelé pochybovali, že by takový text vůbec mohl napsat rodilý japonský mluvčí. Redaktoři Checked se obrátili s žádostí o vyjádření na japanistu Vasilije Shchepkina, docenta katedry orientálních a afrických studií na Vyšší ekonomické škole v Petrohradě. V tweetu ze screenshotu je podle něj každá věta jednotlivě formálně gramaticky správná, ale poslední věta na rozdíl od předchozích nezní jako varování, „Vypadá to jako překlad z cizího jazyka a je to velmi pravděpodobné, že z ruštiny,“ řekl Shchepkin.

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech několikrát navzájem obvinily z ostřelování v blízkosti elektrárny. Moskva viní ukrajinské síly z bezohledné střelby na elektrárnu a Kyjev ty ruské z ostřelování zařízení, aby z případných následných výpadků elektřiny mohli Rusové obvinit Ukrajinu, poznamenala agentura Reuters. Podle všeho však za ostřelování nese odpovědnost ruská strana, která si přímo v elektrárně vybudovala vojenskou základnu.

Zdroj: Provereno

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/