Znak AZOVu už dávno nelze považovat za nacistický

Na internetu se stále šíří příspěvky, které tvrdí, že sympatizovat s batalionem AZOV se rovná sympatizovat s neonacistickými myšlenkami. Například článek Ereport.sk správně vysvětluje znak batalionu, který však používala jednotka jen do roku 2015.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Batalion AZOV vzešel z nacionalistického a neonacistického prostředí. Vznikl společně s více dobrovolnickými jednotkami v roce 2014 po vypuknutí války v Donbasu. Ukrajina v té době měla natolik poddimenzovanou armádu, že potřebovali pomoc i od dobrovolníků. Do obrany země se tehdy hlásili Ukrajinci, ale také cizinci, mladíci bez zkušeností a také starší muži. Součástí Azova však byli i členové ultranacionalistické organizace Patriots of Ukraine (Patrioti Ukrajiny) a neonacistického seskupení Social-National Assembly (Sociálně-národního shromáždění). Tyto organizace v minulosti podle Aljazeery útočily na ukrajinské minority, jako například na Romy. Prapor Azov na začátku vedl Andrij Bely Vozd (přezdívka Bílý vůdce) Bileckyj, který ještě v roce 2010 otevřeně mluvil o nadřazenosti bílé rasy a „podřazených rasách, které vedou Semiti“, uvádí The Guardian. Mluvčí pluku Azov Andrij Ďačenko v roce 2015 řekl, že přibližně 10 až 20 % jeho členů tvořili nacisté.

Z toho vzešel i znak, který šel považovat za neonacistický. Jenže tento emblém byl používán pouze do roku 2015. Současný znak vychází z ukrajinského trojzubce a písmen I a N. V ukrajinštině ideja naciji čili idea národa.

V současnosti čítá jejich skupina tisícovku příslušníků, pluk je součástí Národní gardy, jež spadá pod gesci ministerstva vnitra. „Díky reorganizaci se (pluk) očišťoval od radikálních elementů,“ napsal analytik Michal Lebduška, který se ukrajinskému prostředí dlouhodobě věnuje.

Stejný postoj k věci má i bezpečnostní analytik Vladimír Bednár. „Mezi Azovem v roce 2014 a v současnosti je velký rozdíl. V roce 2014 to byla v podstatě soukromá polovojenská armáda se silným ideologickým kontextem nacionalismu. Azov je však třeba oddělovat ve dvou fázích. Po ukrajinské reformě ozbrojených sil byl původní kontext praporu Azov zcela změněný. Došlo k výrazné očistě. Lidé spojovaní s neonacistickou ideologií museli Azov po integraci do národní gardy opustit. Současný Azov proto nelze s tím z roku 2014 vůbec spojovat. Má stejný název, ale je třeba ho vnímat jako dvě oddělené věci,“ řekl webu Refresher.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/