ANALÝZA: „Hrůza z naočkovaných lidí“

Řetězovými e-maily je rozesílán odkaz na článek webu Tadesco: „Hrůza z naočkovaných lidí.“ Odkazovaná stránka obsahuje přepis videa tvrdícího, že lidé očkovaní (mRNA vakcínami) jsou pro své okolí nebezpeční, jelikož kolem sebe šíří spike proteiny a mohou tím způsobovat u druhých osob neplodnosti, poruchy menstruačního cyklu, migrény a modřiny. Závěrem stránka velmi emočně vyzývá, že pro ochranu vlastních dětí by lidé neměli dávat své děti do škol, jelikož je už samotným kontaktem s učiteli vystavují riziku, že budou neplodné. Video několikrát odkazuje na hlavní stránku www.truthunmasked.org/p/stay-away.html.

Ve skutečnosti žádná ze schválených vakcín proti COVID-19 nemůže ovlivnit neočkované osoby (Politifact a schvalovací dokumentace jednotlivých vakcín dle EMA, Comirnaty, Moderna, AstraZeneca, Janssen). Kontakt s lidmi očkovanými proti COVID19 nepůsobí nežádoucí účinky pro druhé osoby (fullfact.org). Neexistují důkazy, že by vakcíny proti COVID19 způsobovaly potíže s plodností, potraty, a to ani u očkovaných a žádná studie neidentifikovala příčinnou souvislost mezi očkováním proti COVID19 a možnými změnami menstruačního cyklu, který může být ovlivněn mnoha faktory. Odkazované video je v komentáři také dále spojeno s dalšími konspiračními teoriemi jako např. Projekt Camelot od Kerry Cassidy nebo spojeno s dalšími teoriemi navazujícími na QAnon (Juan O Savin).

Dle factcheckingu serveru politifact.com se podobné dezinformace již velmi šíří americkými sociálními sítěmi a videy (123, 45678910 11,12), včetně prominentních antivax aktivistů (Christian Northrup (antivax a QAnon), Sherri Tenpenny and Lawrence Palevsky) a dezinformujícími sdruženími (America’s Frontline Doctors, a pspolky lékařů ). Objevují se také zprávy, že na základě těchto informací již dochází v Americe místy k segregaci očkovaných osob od neočkovaných (např. učitelů ve školách).

Faktická tvrzení jsou blíže rozvedena níže:

 1. Ovlivnění druhých osob očkováním
  • Tvrzení

„Z těla naočkovaného mRNA vakcínou se šíří spike proteiny. Spike proteiny se dostávají ven skrze dech a póry a jsou nebezpečné pro lidské tkáně.“

 • Fakta

Žádná ze schválených vakcín proti COVID-19 nemůže ovlivnit neočkované osoby (Politifact a schvalovací dokumentace jednotlivých vakcín dle EMA, Comirnaty, Moderna, AstraZeneca, Janssen).

 • V případě mRNA vakcín tělní buňky dostávají po omezený čas instrukci k vytváření spike proteinu, proti kterému se vytváří imunitní a protilátková odpověď. Tento protein je exprimován na povrchu buněk (takže je imobilní) a nejedná se o plnohodnotnou virovou částici. To znamená, že nemůže nikoho dalšího nakazit, stejně, jako se nemůže nikdo jiný nakazit například inzulinem, který si píchá diabetik.
 • Schválené adenovirové vakcíny přinášejí do těla informaci o produkci spike proteinu navázanou na adenovirový nosič – ten je však zbaven své schopnosti se množit.

Produkcí viru měly v historii některé vakcíny na základě živého (oslabeného) viru, například orální poliovirová a rotavirová. Tento jev se pak nazýval kontaktní imunitou a významně přispíval k vymýcení dětské mozkové obrny, jelikož jedno očkované dítě mohlo nepřímo naočkovat jiné. Ve velmi vzácných případech však vakcíny na základě živých virů vedly k propuknutí onemocnění (Wiki).

 1. Hlášení o účincích na lidi, kteří byli v kontaktu s očkovanými
  • Tvrzení

„Ženy i muži, kteří se dostali do kontaktu s naočkovanými, z ničeho nic objevili na svém těle zvláštní modřiny, již desetiletá děvčata dostávají menstruaci, jedenáctiletá dívka měla menstruaci dvakrát za jeden měsíc poté, co byla v kontaktu s očkovaným. Lidé mají silné migrény, narušený spánkový režim, krevní sraženiny velikosti pěsti. Ženy, které byly roky v menopauze, najednou dostaly menstruaci, ve které byly velké krevní sraženiny. Muž, který spí vedle své manželky, která byla naočkovaná, se probudí s modřinami na těle.“

 • Fakta

Kontakt s lidmi očkovanými proti COVID19 nepůsobí nežádoucí účinky pro druhé osoby (fullfact.org). Neexistují důkazy, že by vakcíny proti COVID19 způsobovaly potíže s plodností, potraty, a to ani u očkovaných. Stejně tak žádná studie neidentifikovala příčinnou souvislost mezi očkováním proti COVID19 a možnými změnami menstruačního cyklu, který může být ovlivněn mimo jiné také stravou, stresem, cvičením nebo onemocněním. Dle analýzy amerického systému hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS) na webu healthfeedback bylo k 28. dubnu 2021 hlášeno celkově 142 menstruačních problémů, přičemž k tomu datu obdrželo v USA alespoň jednu dávku více než 141 milionů osob.

 

 1. Trvání vytváření spike proteinů
  • Tvrzení

„Nevíme, jestli lidské tělo někdy zastaví mechanismus vytváření spike proteinů. Lidé, kteří dostali vakcínu, mohou spike protein produkovat navždy, takže nebude nikdy bezpečné se s nimi stýkat.“

 • Fakta

Jak již bylo napsáno výše (bod 1), spike protein po očkování je navázán na tělní buňky. Samotná mRNA z očkování, která slouží k produkci spike proteinů v cílových buňkách je velmi rychle degradována vnitrobuněčnými procesy. Spike protein setrvává v těle podobnou dobu, jako jiné proteiny – přesná doba není známá, nicméně předpokládá se, že se jedná o pár týdnů. (idsociety.org, Dr. Jen Gunter1, Dr. Jen Gunter2)

 

 1. Odkazy