Rozhovor s Dr. Rolf Kronem je plný nepravdivých tvrzení (ANALÝZA)

Tisíce lidí sdílí na sociální síti Facebook video, ve kterém v rozhovoru vystupuje Dr. Rolf Kron. Podle Krona se u 99 % těch, kteří měli pozitivní test na přítomnost viru SARS-CoV-2, neobjevily žádné příznaky, COVID-19 nezpůsobil celosvětovou nadúmrtnost a lékaři a nemocnice prý velmi dobře vydělávají na pacientech s COVID-19. Rozhovor Kron poskytl „Epoch Times“.

Naše hodnocení: Video obsahuje 5 nepravdivých a 2 zavádějící tvrzení

Podrobnosti: Rolf Kron tvrdí, že je lékař, homeopat, kritik očkování a praktický lékař v bavorském Kauferingu. Bavorská státní lékařská asociace však agentuře AFP potvrdila, že nemá povolení vykonávat zdravotnické služby (tzv. Kassenzulassung).

Kron ve videu tvrdí, že 99 % pozitivně testovaných nemělo příznaky. Institut Roberta Kocha však disponuje úplně jinými čísly. Podle jeho čísel bylo zcela bez příznaků v roce 2020 jen 15,7% pacientů, v roce 2021 18,6% pacientů.

Neregistrovaný lékař dále tvrdí, že bez PCR testů by se situace nelišila od chřipkových období v minulých letech a srovnává onemocnění s chřipkou. Chřipka a Covid-19 mají podobné příznaky. Podle Institutu Roberta Kocha se však nemoci liší svou závažností. Institut také uvádí, že na chřipku umírá přibližně 12 % pacientů umístěných na jednotkách intenzivní péče, u COVID-19 je to 21 %. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) spočívá rozdíl také v rychlejším šíření onemocnění Covid-19. O některých rozdílech psal také náš web Manipulátoři.cz.

Kron dále tvrdí, že není měřena v celosvětovém měřítku nadměrná úmrtnost. Projekt Euromomo sledující situaci v 29 zemí Evropy zaznamenal nadúmrtnost (nadměrnou úmrtnost oproti stejnému období za minulé roky) v určitém období ve všech sledovaných zemích. Český rozhlas zveřejnil analytický článek informující o výkyvech v úmrtnosti i v jiných neevropských zemích.

V rozhovoru také zazní argument, že v době pandemie bylo zavřeno v Německu 20 nemocnic. Jak však upozorňuje AFP, bylo uzavřeno 17 nemocnic, z nichž většina byla v soukromém vlastnictví. Některá uzavření však byla plánována již před pandemií, jiná byla způsobena sloučením s jiným zdravotnickým zařízením nebo se přesunula. S pandemií tyto uzávěrky neměly nic společného.

Dále zazní tvrzení, že v statistikách úmrtí na COVID-19 jsou zahrnuty i dopravní nehody. AFP již dříve vyhodnotilo toto tvrzení jako zavádějící. Většina spolkových zemí nehlásí dopravní nehody osob infikovaných virem SARS-CoV-2 do statistik úmrtí na COVID-19. „V několika federálních státech existuje možnost, že případy s nevysvětlenou příčinou smrti skončí v systému jako případy Covid-19. Ty jsou však obvykle později opraveny,“ upozorňuje AFP.

Kron také argumentuje údajně neexistujícími pitvami, které by prokázaly, že infikovaní lidé umírají skutečně na COVID-19. Například univerzita UKE z Hamburgu zjistila, že ze 735 infikovaných koronavirem zemřelo 618 skutečně na COVID-19.

Posledním argumentem je, že lékaři a nemocnice prý velmi dobře vydělávají na pacientech s COVID-19. Kron argumentuje například cenami testů nebo platbami za lůžko. Za PCR testy je nemocnicím hrazeno 50,50 euro. Za rychlotesty 15 eur. Podle oslovených lékařů je tato částka poměrně, vzhledem k provedeným úkonům a materiálu, nízká. Co se týká lůžek, podle Jörn Wegnera z Asociace německých nemocnic spolková vláda financuje nová lůžka jednorázovou částkou 50 000 eur. Samotná vhodná postel stojí 85 000 eur. Wegner o financování napsal: „Účelem těchto plateb je kompenzovat drastickou ztrátu příjmů v důsledku odložených operací. Za nově vytvořená lůžka, která jsou poté ponechána, se nevyplácí žádná náhrada.“ V roce 2020 to znamenalo, že téměř polovině nemocnicím se naopak propadly příjmy.

Více v článku AFP.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/