Zřízení poboček „ukrajinské pošty“ v ČR nemá nic společného s Tymošenkem

Tisíce sdílení má na Facebooku příspěvek, který je psán kapitálkami a píše o údajném propojení vlády a ukrajinského podnikatele Oleksandra Tymošenka (manžela někdejší vlivné ukrajinské podnikatelky), který podniká i v ČR. Příspěvek se snaží naznačit, že rušení poboček pošty souvisí s prodejem budov do ukrajinských rukou.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Souběh událostí, kdy se rozhodla Česká pošta zavřít 300 poboček, aby nezkrachovala a toho, že na český trh míří ukrajinský kurýr Nova Pošta spolu nijak nesouvisí. Ukrajinská Nova Pošta bude podnikat v jiných prostorách než v zrušených prostorách České pošty.

Především však Oleksandr Tymošenko není majitelem kurýrní společnosti. Skutečný majitelem nově podnikající společnosti je Viačeslav Klimov.

Tymošenko skutečně dostal v ČR v roce 2012 azyl, přímo podnikat tu však přestal v tomtéž roce kdy se jeho firma dostala do likvidace. Web Parlamentní listy psal v roce 2018, že si Tymošenko v ČR ponechal určitý vliv prostřednictvím offshorových firem z Kypru, jedná se však o neověřenou informaci a především nijak nesouvisí s poštovními službami.

Příspěvek tedy plete dohromady mnoho nesouvisejících věcí a snaží z něj udělat česko-ukrajinské spiknutí. O souběhu událostí, kdy jsou rušeny pobočky České pošty a na český trh přišla Nova Pošta psal už i náš sesterský web Manipulátoři.cz.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/