Ukrajinské obilí nemusí doprovázet policie

Na Facebooku se začínají objevovat statusy, že konvoje s ukrajinským obilí musí chránit policie. Na fotografii, která to má dokazovat, je vidět kolonu nákladních automobilů, kterou doprovází polská policie.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Tato informace však není pravdivá. Analýza AFP ukázala, že fotografie byla pořízena v roce 2011 v Lodži a nemá žádnou souvislost s přepravou ukrajinského obilí přes Polsko. Fotografii AFP našla pomocí zpětného vyhledávání obrázků. Identická fotografie byla zveřejněna v informační službě o Lodži a okolí Lodz.naszemiasto.pl v únoru 2011. Ve stejný den ji také vydaly noviny expressilustrowany.pl pod stejným názvem: „Konvoj nebezpečných zločinců“. Články citovaly Grzegorze Wawryszuka z tiskového oddělení zemského policejního ředitelství v Lodži, který informoval o „vězních (speciálních vozidlech pro přepravu vězňů – pozn. red.) doprovázených policejními vozy s vystražným zařízením“.

Pochybnost zbudila i velikost vozidel viditelných na fotografii. Obilí se obvykle přepravuje v mnohem větších nákladních automobilech (s nosností nad 20 tun), než jsou ty, které jsou zobrazeny na obrázku.

Více v článku AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/