Zpěvačka Céline Dion netrpí zdravotními problémy v souvislosti s oočkováním proti COVID-19

I v českém prostředí se šíří příspěvky, že zpěvačka Céline Dion trpí vzácným onemocněním kvůli očkování proti nemoci COVID-19. Sama zpěvačka skutečně trpí závažnou nevyléčitelnou chorobou. Jedná se o takzvaný stiff-person syndrom (SPS), který způsobuje svalovou ztuhlost a bolestivé spasmy neboli křeče.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti však jakákoliv souvislost s očkováním proti COVID-19 není prokázána. Podle americké Národní organizace pro vzácné poruchy SPS postihuje jednoho z milionu lidí a způsobuje bolestivé svalové křeče vyvolané událostmi, jako jsou hlasité zvuky, lehký fyzický kontakt nebo stres.

„Krátká odpověď je, že neexistují žádná data ani důkazy, které by naznačovaly, že vakcína Covid-19 způsobuje tento syndrom. To je také případ jiných vakcín,“ řekl AFP Scott Newsome, ředitel Centra pro léčbu SPS. Souhlasí s tím i Pierre-Francois Pradat, neurolog z francouzské nadace AP-HP Foundation. Syndrom ztuhlé osoby „nesouvisí s vakcínou, je to chronické onemocnění, které nastupuje velmi, velmi pomalu,“ řekl 12. prosince.

Dion ve svém videu na Instagramu, zveřejněném ve francouzštině a angličtině, uvedla, že se dlouhou dobu potýká s problémy se svým zdravím“. Je prokázané, že se potýkala se zdravotními problémy už před rokem 2020, tedy před pandemií COVID-19 a vynálezem očkování proti tomuto onemocnění.

Více v článku AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/