Ne, v Paříži se neobjevilo graffiti se Zelenským v podobě černé díry vysávající peníze

I v českém prostředí se na sociálních sítích objevily příspěvky o tom, že ve francouzské metropoli údajně někdo namaloval prezidenta Ukrajiny, jak se plazí ze země a žere peníze. Příspěvky jsou sdílené s textem „Černá díra – Zelenskyj – Paříž“.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Díky tomu, že na fotografii je vidět stanice pařížského metra Saint-Mandé, lze místo, kde byla údajná fotografie vyfocena, přesně lokalizovat. Na místo se tedy vydal reprtér televize France 24, ale takovou kresbu na místě nenašel a ani památky po ní. Je samozřejmě možné, že místo mohlo být již vyčištěno technickými službami. Fact-checkingový projekt Myth Detector tedy kontaktoval i majitele květinářství, který s místem na fotografii sousedí.

Aby bylo možné identifikovat možnou manipulaci s obrazem, zaslal Les Observateurs virální snímek Hannesu Marinovi, výzkumníkovi z laboratoře IDLab-Media na univerzitě v Gentu v Belgii. Obrázek ověřil pomocí nástrojů MeVer a Invid WeVerify. I když taková analýza nemůže s absolutní jistotou prokázat, že fotografie byla pozměněna, použití některých metod počítačové analýzy odhalilo známky fotomontáže.

Autenticitu graffiti zpochybnilo také několik odborníků na street art, kteří hovořili s redaktory francouzského projektu pro ověřování faktů. I ty mají pochybnosti nad autenticitou kresby.

Příspěvky a zprávy v médiích o graffiti se Zelenským požírajícím peníze v Paříži jsou zřejmě dalším příkladem narativu, že obyvatelé Západu údajně nesouhlasí s podporou Kyjeva a prezidenta Ukrajiny pravidelně přirovnávají k černé díře.

Zdroj: Provereno

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/