Zdemolovaný byt nemá souvislost s uprchlickou krizí

Sociální sítí Facebook se šíří záběry ze zdemolovaného bytu, jehož zničení je připisováno lidem z Ukrajiny. „Pro dobrotu, na žebrotu. Takhle dopadnul byt po UK,“ píše v příspěvku Jiřina Hradil. Příspěvek má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Nutné dodat, že zkratka UK je zkratkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, nikoliv Ukrajiny. Zkratkou Ukrajiny je UA. Nicméně z příspěvku je zřejmé, že je připisován lidem z Ukrajiny žijícím v ČR.

Video rozhodně z ČR přitom není. Na záběru je vidět zásuvka, která není česká. „V České republice by nedovolili zkolaudovat byt, který by neměl elektroinstalaci dle norem ČSN. Tyto zásuvky jsou používány v postsovětském prostředí a v Rusku,“ řekl nám stavební specialista Dušan Klein.

„Na záběrech například i zcela chybí kuchyňská linka. Celé video mi připomíná zdemolovanou stavbu bytu od party dělníků, která nedostala zaplaceno za svou práci. Takové věci se bohužel na stavbách dějí často,“ doplňuje Klein.

Policie České republiky nám také potvrdila, že nezaznamenala žádný případ zdemolovaného majetku v souvislosti s lidmi přicházejícími z Ukrajiny. Účet „Jiřina Hradil“ sdílí nejrůznější příspěvky zaměřené proti lidem z Ukrajiny a proti vládě. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že se jedná o stažené video, které vůbec nesouvisí se současnou uprchlickou krizí.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/