ZAVÁDĚJÍCÍ: V Anglii není lockdown, McDonald’s má otevřeno

Na sociální síti Facebook šíří Martin Šipka, že v Anglii není tvrdý lockdown. Má to dokazovat fotografie z údajně otevřené prodejny řetězce fastfoodů McDonald’s. Status šíří asi 7 tisíc lidí.

Naše hodnocení: Zavádějící

Odůvodnění: Jedná se o velmi zavádějící informaci. Není těžké si totiž dohledat webové stránky sítě McDonald’s v Anglii. Z nich se dozvíme, že od 6. ledna do odvolání jsou otevřená pouze výdejní okénka a rozvozy. Stejná situace je například i v Irsku. Výjimku mají pouze pobočky na letištích. Rovněž jsou otevřeny benzinové pumpy. V tomto případě si Martin Šipka vyzvedl jídlo u výdejního okénka a snědl na posezení benzinové pumpy Roadchef na dálnici M1. Benzinové pumpy mají skutečně otevřeno.

Z toho však rozhodně nelze vyvodit, že by fastfoody měly bězně otevřeno a nebo dokonce, že by ve Velké Británii nebyl lockdown. Na stránce britské vlády se lze přesvědčit, že ve Velké Británii skutečně je zaveden tvrdý lockdown. „Národní lockdown: zůstaňte doma. Koronavirus (COVID ‑ 19) se rychle šíří. Pokud to není nutné, neopouštějte domov. 1 ze 3 osob, které mají virus, nemá žádné příznaky, takže byste jej mohli šířit, aniž byste o tom věděli,“  hlásí stránky britského království. Jaká konkrétní pravdla platí, si můžete přečíst zde.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *