Kortikosteroid budesonid není lék na COVID-19

Především slovenské dezinformační weby šíří informaci, že proti COVID-19 je zaručeně účinný kortikosteroid budesonid. Paradoxní je, že to šíří například konspirační web Zem&Vek, který donedávna existenci nemoci COVID-19 zpochybňoval.

Hodnocení Antipropagandy: nepravda

Odůvodnění: Články o údajné účinnosti kortikosteroidů se opírají o půl roku starý americký článek, který sám konstatuje, že v daném čase (červenec 2020) neexistují důkazy o účinnosti zmíněné léčby.

V USA se přece jen podívali blíže na Bartlettův mix kortikosteroidů a zjistili, že je při léčbě Covidu spíše nebezpečný jak užitečný. Kortikosteroidy se používají roky na léčbu nemocí dýchacích cest, ale při jejich nadužívání jsou mimořádně nebezpečné. Navíc studie zjistila, že právě  kortikosteroidy zvyšují riziko těžkého zápalu plic, což je mimořádně nebezpečné ve spojení s koronavirem.

Americká Správa potravin a léčiv (FDA) dokonce zaslala varovný dopis farmaceutické společnosti Nephron, která inhalátory s budesonidem prodává. Společnost při propagaci svého produktu uváděla, že tyto inhalátory dokážou léčit symptomy koronaviru. Americká vládní agentura, která má na starosti mimo jiné kontrolu a regulaci léčiv, mluví o klamném dojmu o bezpečnosti a účinnosti budesonidu při léčbě COVID-19.

Konspirační Zem&Vek navíc konstatuje, že o Bartlettově metodě nejsou žádné studie, a tudíž je jasné, že vlády to tají. Pravda je ve skutečnosti přesně opačná. Studie neexistují, neboť skuteční odborníci od začátku vědí, že je to hloupost.

Například Dan Nicolau, docent queenslandské technické univerzity, pro agenturu AFP uvedl , že internetem se šířící polemiky o použití steroidů v souvislosti s bojem proti koronaviru jsou kategoricky nesprávné. Nicolau na základě klinického výzkumu použití běžných astmatických inhalátorů jako léků na COVID-19, který z pozice vedoucího výzkumníka řídil, uvedl závěr, že použití inhalačních steroidů není a nemůže být způsobem, jak zabránit šíření infekce.

Analytička Tsung-Mei Cheng a odbornice na Taiwan na Princetonské univerzitě dokonce hovoří o neexistující souvislosti mezi snižováním počtu obětí a inhalací steroidů. O podobné léčbě nikdy neslyšela. Mona Bafadhel, docentka respirační medicíny na Oxfordské univerzitě uvedla, že neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že inhalovaný budesonid nebo jakékoli další inhalační steroidy jsou lékem na COVID-19.

K neexistenci důkazů o účinnosti tohoto přípravku mluví i Mitchell Grayson, profesor pediatrie a vedoucí oddělení alergie a imunologie v Národní dětské nemocnici na Ohio State University College of Medicine. Podle něj existuje šance, že steroid může pomoci zmírnit nadměrnou reakci imunitního systému na COVID-19, která může způsobit zdravotní komplikace, avšak nikoli samotnou nemoc potlačovat, resp. léčit.

Autor: Michal Franek. Celý článek najdete na webu Antipropaganda.sk.