Vít Rakušan mluvil o návratu uprchlíků, nikoliv však o dalším milionu příchozích

Na Facebooku se hromadně šíří údajná citace ministra vnitra Víta Rakušana o tom, že ČR je připraveno přijmout další milion uprchlíků z Ukrajiny a rozpočet to bude stát přibližně 50-60 miliard korun. Údajnou citaci sdílí například známý dezinformátor Aleš Svoboda nebo Magdalena Bartošová. Dohromady mají příspěvky tisíce sdílení.

Text hoaxu: „Rakušan – Ukrajinští uprchlíci se mohou na zimu vrátit, zatím jich je v ČR jen půl milionu, s prezidentem Zelenskym jsme se bavili o dalším milionu, které by mohla ČR zvládnout. Přidali jsme ubytovatelům dotace za ubytování uprchlíků, soc.dávky pro příchozí Ukrajince budou vypláceny ve stejné výši jako doposud(Jurečka). Státní rozpočet to bude stát zhruba o 50-60 miliard víc. Jen připomínám že na vládní debatě o škrtech v rozpočtu se projednávali věci jako zrušení valorizace důchodů, delší odchod do penze a snížení rodičovských příspěvků. A dva aktuální případy: Soused, důchod 20.000 nájem a energie 16.000. Zbývá 4.000. Ukrajinka(u nás v práci) ona,její matka a syn 15.000 od ČR, výplata za zkrácený úvazek 10.000, důchod z UA chodí 3.500 korun, mateřská 2.800 korun, nájemné a energie neplatí, platí ČR. Zbývá 38.300.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V prvé řadě se jedná o vymyšlenou citaci. Vít Rakušan mluvil o možném návratu uprchlíků do ČR, ale také připustil, že ČR nezvládne více než půl milionu takových lidí. O nakákladech vůbec nehovořil. „Dlouhodobě říkám, že abychom byli schopni poskytnout důstojné ubytování, tak cokoli co bude nad půl milionu příchozích už je velká zátěž, jak pro zdravotní systém, tak pro vzdělávací systém, ale především pro důstojné ubytování. V zimě určitě nebude možné někde stavět improvizované stany, situace bude mnohem složitější,“ řekl ve skutečnosti.

Zcela chybné jsou i výpočty podpory pro lidi z Ukrajiny. Není samozřejmě pravda, že by stát za ně platil energie nebo nabízel slevu, jak zněl text jedno z hoaxů. Podpora 5 000 na osobu je omezená na 5 měsíců a nevztahuje se na pracující lidi. Navíc ji nedostávají ti, co dostávají stravu.

Uvedený text je tedy zcela lživý a označujeme ho jako nepravdivý.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/