Video pracující s grafy úmrtnosti po očkování je velmi zavádějící

Například projekt „TV Šalingrad“ šíří graf, který má dokazovat, že v řadě zemí se zvýšila úmrtnost poté, co země začaly očkovat. O TV „Šalingrad“ psal již náš web Manipulátoři.cz. Nicméně graf je velmi oblíbený mezi odpůrci očkování, kteří upozorňují na údajnou nebezpečnost očkování.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Graf v mnoha zemích vůbec nekoreluje s realitou. Například graf Euromomo, který sleduje úmrtnost v zemích EU, ve Velké Británii a v Izraeli ukazuje, že úmrtnost se globálně se začala vracet do normálu v únoru, když začalo přibývat očkovaných.

Ve videu je znázorněna také Česká republika. V ČR jednoznačně nedochází ke zvýšení úmrtí následkem očkování. Dokazuje to statistika úmrtnosti ČSÚ. Ta jednoznačně koreluje s počty hospitalizovaných v nemocnicích ležících s onemocněním COVID-19. Zatímco v době, kdy ve vážném stavu v nemocnicích byly tisíce lidí, úmrtnost byla až o 70% vyšší než v průměru. Když se situace začala lepšit, úmrtnost se vracela k normálu.

Šrafovaná část grafu je jakási predikce, kterou si autor vymyslel. Projekt FischFleisch se rovněž zaobíral sdíleným grafem. Prezentuje, jakým způsobem klesala úmrtnost se zvyšujícím se počtem očkovaných (červená ukazuje úmrtnost v Rakousku, zelená počet očkování v daném týdnu).

 

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.