Video pracující s grafy úmrtnosti po očkování je velmi zavádějící

Například projekt „TV Šalingrad“ šíří graf, který má dokazovat, že v řadě zemí se zvýšila úmrtnost poté, co země začaly očkovat. O TV „Šalingrad“ psal již náš web Manipulátoři.cz. Nicméně graf je velmi oblíbený mezi odpůrci očkování, kteří upozorňují na údajnou nebezpečnost očkování.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Graf v mnoha zemích vůbec nekoreluje s realitou. Například graf Euromomo, který sleduje úmrtnost v zemích EU, ve Velké Británii a v Izraeli ukazuje, že úmrtnost se globálně se začala vracet do normálu v únoru, když začalo přibývat očkovaných.

Ve videu je znázorněna také Česká republika. V ČR jednoznačně nedochází ke zvýšení úmrtí následkem očkování. Dokazuje to statistika úmrtnosti ČSÚ. Ta jednoznačně koreluje s počty hospitalizovaných v nemocnicích ležících s onemocněním COVID-19. Zatímco v době, kdy ve vážném stavu v nemocnicích byly tisíce lidí, úmrtnost byla až o 70% vyšší než v průměru. Když se situace začala lepšit, úmrtnost se vracela k normálu.

Šrafovaná část grafu je jakási predikce, kterou si autor vymyslel. Projekt FischFleisch se rovněž zaobíral sdíleným grafem. Prezentuje, jakým způsobem klesala úmrtnost se zvyšujícím se počtem očkovaných (červená ukazuje úmrtnost v Rakousku, zelená počet očkování v daném týdnu).

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/