Video nedokazuje, že američtí řidiči v Kentucky nevěděli, jak používat kruhový objezd

Na různých webech a sociálních sítích se šíří video z amerického Kentucky, kde postavili kruhový objezd. Většina lidí prý netuší, jak ho používat. Na videu je vidět, jak řidiči jezdí po kruhovém objezdu v protisměru. Video z dronu se objevilo na Redditu v neděli 25. dubna. Článek o údajné neznalosti kruhový objezdů přinesl i web Autofórum.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Když se na video podíváte pozorně, uvidíte v křižovatce kužely a lidi. Podle zpravodajského webu WKYT tohle video vzniklo možná ne uměle, ale rozhodně cíleně. Kruhový objezd nebyl dokončený a pracovníci firmy Walker Construction, která ho stavěla a také od ní pochází tyto záběry, v místě řídili dopravu. Řidiči tedy pouze dbali pokynů. Firma uvedla, že video zveřejnila proto, aby ukázala, jak se po kruhovém objezdu jezdit nemá. Místo bylo samozřejmě osazeno patřičným dopravním značením a v ostrém provozu, který začal až v pondělí 26. 4., už všichni okružní křižovatku používali správně.

Je pravdou, že zatímco Evropané najdou kruhový objezd téměř na každém kroku, ve Spojených státech jsou do dnešních dnů spíše výjimkou, ačkoliv jich v posledních letech přibývá. Nicméně jsou zde i vícepruhové kruhové objezdy a řidiči i v USA se je učí znát v autoškole.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.