Vakcína proti COVID-19 není zdaleka první, která nechrání 100% proti viru

Sociální sítí Facebook, ale i na jiných webových stránkách, se šíří následující komentář:
„Ze všech vakcín, které jsem v životě poznal (černý kašel, záškrt, tetanus, neštovice, spalničky, zarděnky, příušnice, hepatitida, meningitida a tuberkulóza), jsem nikdy neviděl vakcínu, kde bychom nosili roušku a drželi odstupy, i když jste plně očkovaní. Nikdy jsem neslyšel o vakcíně, která způsobí šíření viru i po očkování. Předtím jsem nikdy neslyšel o odměnách, slevách, výhodách za očkování nějaké vakcíny. Neexistovala žádná diskriminace, pokud jste nebyli očkováni, nikdo se vás nesnažil přimět, abyste se cítili jako špatný nebo sobecký člověk. Nikdy jsem neviděl vakcínu ohrožující vztahy mezi rodinou a přáteli. Nikdy jsem neviděl vakcínu, která by ohrožovala živobytí, práci nebo školu. Po všech vakcínách, které jsem výše uvedl, jsem nikdy neviděl vakcínu, jako je tato, která diskriminuje, rozděluje a odsuzuje společnost jako je tato a rozbíjí společenskou strukturu… zatímco my proti sobě vzájemně bojujeme… jedná se o silnou vakcínu! Dělá všechny tyto věci, které jsou zmíněny, ale hlavně ne to, k čemu je určena… bohužel.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V prvé řadě je nutné říci, že citát údajně pronesl nějaký lékárník. To samozřejmě nemůžeme posoudit. Zároveň se nebudeme věnovat čistě názorovým částem v citátu.

Nošení roušek a držení rozestupů nezapříčinilo očkování, ale epidemie onemocnění COVID-19. Tato opatření byla dávno před očkováním. Smyslem těchto opatření je ochránit rizikovou skupinu a neočkované.

Jakékoliv vakcíny sami o sobě nezabraňují šíření viru. „Dosud není běžně dostupná žádná vakcína, která by chránila i proti šíření viru. Vakcíny jsou vždy vyvíjené tak, aby ochránili vás. To, že se vir nešíří, je jen sekundární funkcí, kdy protilátky vir eliminují. Také není pravda, že by jiná očkování chránila 100%,“ řekla Katrin Wolskitzová z univerzity v Lublani. Že očkování nezpůsobuje 100% ochranu se uvádí například i u očkování proti klíšťové encefalitidě a třeba i v materiálu Státního zdravotnické ústavu z roku 2016.

Samozřejmě není ani pravdou, že by neexistovala „diskriminace“ očkovaných před vakcínou proti COVID-19. Je celá řada povinných očkování, která jsou vynucována. „Potrestán může být rodič, který dítě nenechá očkovat. Lékař, který nenahlásí, že rodič dítě nechce očkovat. Potrestáno může být i předškolní zařízení, škola, dětský klub, zřizovatel dětského tábora za to, že přijmou dítě, které nebylo očkováno,“ psalo se například v článku v roce 2015.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/