Ne, Pfizer v dokumentu nepřiznal tisíce nežádoucích účinků za 90 dní

Sociální sítí Facebook a dalšími se šíří zpráva, že ze zveřejněných dokumentů společnosti Pfizer vyplývá, že tato vakcína v prvních 90 dnech použití způsobila úmrtí více než 1 200 lidí a 160 tisíc nežádoucích účinků. Tvrzení například prezentovala Soňa Peková.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zpráva ve skutečnosti zmiňuje 1 223 úmrtí. Háček je v tom, že metodologie zprávy však nijak neurčuje příčinu úmrtí, natož aby jej spojovala s podáním vakcíny. Úmrtí mohla nastat následkem jakéhokoli onemocnění nebo zdravotní komplikace. Dokument také uvádí, že výzkumníkům nebyly ve všech případech dostupné klinické informace jako zdravotnická dokumentace pacienta, diagnózy a další užívané léky. „Číslo 1 223 úmrtí mezi 158 893 nežádoucími účinky je číslo bez jakéhokoli ověření příčiny, mezi miliony očkovaných lidí na celém světě během tohoto období,“ řekla agentuře AFP mluvčí společnosti Pfizer Dervila Keaneová.

Zatímco dokument je citován jako důkaz, že vakcína proti Covid-19 společnosti Pfizer-BioNTech je nebezpečná, v jeho závěru se uvádí, že „údaje neodhalují žádné nové bezpečnostní obavy nebo rizika vyžadující změny doporučení“ a „potvrzují příznivý poměr přínosu a rizik“ očkovací látky.

Studie obsahuje data o 42 086 dobrovolně nahlášených zdravotních problémech, které postihly očkované. Pouze 25 379 z nich bylo potvrzeno lékařskou cestou. Kromě závažných zdravotních komplikací se mohlo jednat například o lehčí nevolnosti, bolest v místě vpichu nebo bolesti hlavy.

Mezinárodní, placebem kontrolovaná, pozorovatelem zaslepená studie publikovaná v New England Journal of Medicine neukázala žádná úmrtí mezi očkovanými a uvedla: „Bezpečnostní profil (vakcíny) byl charakterizován krátkodobou, mírnou až střední bolestí v místě vpichu, únavou a bolestí hlavy. Výskyt závažných nežádoucích účinků byl nízký a byl podobný ve skupinách s vakcínou a placebem.“

Zdroje: AFP, Demagog.cz

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/