V lotyšském městě stojí vánoční strom vyzdobený ugunskrustamem, nikoli hákovým křížem

I v našem prostředí je sdílen příspěvek o tom, že v lotyšském městě Lielvarde vyzdobili lidé vánoční strom hákovým křížem. Podle příspěvků pocházejících z Ruska se část Lotyšů hlásí k nacistické minulosti.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Fotografie a videa z města jsou pravdivá. Dekorace však nebyly vyvěšeny jako údajné oslava nacismu, ale proto, že jejich tvar je součástí lotyšské tradice již stovky let . Úplné vysvětlení lze nalézt v lotyšské národní encyklopedii , kde se dozvídáme, že symbol se oficiálně nazývá ugunskrustam. Symbol je také známý jako „ohnivý kříž“ ( Pērkona krusts). Kříž je součástí mytologie národů, které obývaly oblast dnešního Lotyšska od 3. století po Kristu. K jeho masivnímu rozšíření došlo mezi 7. a 8. stoletím. Ještě předtím, než se nacisté rozhodli si ji přivlastnit. Kříž byl používán lotyšským letectvem již v roce 1919 a jeho variace se objevují také na erbech některých obcí, jako je například Stāmeriena, vytvořený v roce 1867.

Jak upozorňují kolegové z agentury Reuters, podle lotyšských zákonů může být symbol použit vždy, když odkazuje na folklór a nikoli na nacismus. Konečně je třeba mít na paměti, že svastika není symbolem, který se zrodil s nacismem. I když si ji německé hnutí přivlastnilo, svastika byla po tisíciletí součástí symboliky mnoha euroasijských kultur.

Zdroje: Provereno, Open Online

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/