Ukrajinská armáda nepoužívá fosforové bomby proti ruským silám

Ruská média a kanály na Telegramu šíří příspěvky, které tvrdí, že ukrajinské síly použily fosforové bomby v bitvě o letiště Hostomel poblíž ukrajinského hlavního města Kyjeva. S tvrzením přišel například ruský web RG, Rueconomics, Izvestia, Politnavigator, Vnnews.ru nebo Interfax.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ukrajina nevlastní žádné fosforové bomby; jsou zakázány Ženevskou konvencí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to napsal v otevřeném prohlášení již v roce 2020. Země NATO mají zakázáno vyvážet takovou výzbroj. V této době plné invaze ruských jednotek na Ukrajinu mohou dezinformace o fosforových bombách zastínit skutečné porušování ze strany invazní ruské armády – jako je použití kazetové munice ve vesnicích Kyintsi a Pavlivka v Černihovské oblasti 28. února.

Ruská média opakovaně tvrdila, že ukrajinští vojáci používají fosforové bomby Jde přitom o falešnou informaci Kremlu, která koluje od prvního ruského vpádu na Ukrajinu v roce 2014. Dne 12. června 2014 Zvezda, televizní kanál ruského ministerstva obrany, informoval, že ukrajinská armáda údajně vypálila fosforové bomby na Semenivku (vesnici poblíž Slovjansku v Doněcké oblasti), což způsobilo velké požáry. Kontroloři faktů StopFake odhalili zprávu jako falešnou, záběry použité Zvezdou byly ve skutečnosti záběry CNN z roku 2004 natočené v iráckém městě Fallúdža. Ten samý den notoricky známý propagandistický web ​​Komsomolskaja pravda zveřejnil příběh obviňující Ukrajinu z používání fosforových bomb, avšak video, které použili jako svůj údajný „důkaz“, ve skutečnosti ukazovalo tepelné pasti, tedy falešné cíle pro rakety země-vzduch.

Ukrajinská rozvědka tehdy zachytila ​​telefonický rozhovor mezi proruským militantem Andrejem Purginem a nejmenovaným ruským partnerem, ve kterém Purgin přiznal, že neexistují žádné známky toho, že by ukrajinská armáda použila fosforové bomby.

„Proruská propaganda intenzivně hledá téma, jehož prostřednictvím chce zkompromitovat Ukrajinu a otočit sympatie na stranu Ruské federace. V současnosti jsou připravovány vyfabulované důkazy o přítomnosti nebezpečných a zakázaných zbraní, které měli Ukrajinci schovávat a které se podařilo zadržet armádou Ruské federace. Bez relevantních a na sobě nezávislých zdrojů takovým zprávám nevěřte,“ varuje slovenská policie.

Zdroje: Stopfake, Policia SR

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/