Test záložní nemocnice jako údajný důkaz podvodu v nemocnicích

Sociální sítí Facebook se šíří video, které má dokazovat údajný podvod v nemocnicích v souvislosti s pandemii COVID-19. Na videu je vidět, jak filmový štáb natáčí převoz pacientů. Z videa je zřejmé, že se jedná o hranou scénku. Video se však šíří jako důkaz, že se jedná jen údajné video pro novináře. V Čechách má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ano, jedná se o hranou scénku. Nejde však samozřejmě o vytváření důkazu o kritické situaci v nemocnicích. Jedná se o nátáčení testu nové nouzové nemocnice. Video z testu naleznete zde a je naprosto zřejmé, že nemocnice v něm pracuje s figurínami. Jedná se o nouzovou nemocnici při nemocnici Asaf ha-Rofe ve městě Be’er Ja’akov v Izraeli. Začala se stavět v červenci 2020 a dokončena byla v listopadu 2020. Právě na konci stavby byl proveden test, zda nemocnice je skutečně funkční a může sloužit jako záložní nemocnice v případě potřeby. Izrael prošel několika těžkými vlnami pandemie. Jak je zřejmé ze statistik, čísla se v zemi začala zhoršovat právě v létě 2020.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.