Příspěvek o údajném výletu ze Lvova je vymyšlený

Sociální sítí Facebook se šíří příspěvek, který uráží lidi přicházející z Ukrajiny.

Text hoaxu: „Z deníku Ukrajince. 5:00 Vyrážíme s pěti člennou rodinou ze Lvova směr Ostrava. 500 km, cest trvá autem 7 hodin. Po obědě navštěvujeme uprchlické centrum a do hodiny máme víza. Další cesta vede na ČSSZ kde jsme odbaveni velice rychle a na pokladně si vyzvedáváme 25.000 Kč. 14:00 ještě zastávka v bance, kde si zakládáme účty a ihned na nich máme bonus 2.500 Kč. 14:30 vyrážíme do aquaparku za cenu 5 Kč pro všechny. 16:00 je hezky a tak za dalších 5 obětovaných korun zkoukneme ještě ZOO. Rozhodujeme se, zda přenocujeme, či ne. V místním hotelu stačí zamávat naším pasem a hned je o ubytování postaráno. Zůstáváme tedy do rána. Při snídani dochází s místními domorodci k rozmíšce, nedali nám přesně to co jsme si k snídani objednali. Znechuceně odcházíme a odjíždíme směr Lvov. Druhý den 16:00 jsme doma. Navštívili jsme největší bankomat na světě. Českou republiku. Místní jsou hloupí. Kdyby to bylo obráceně, na Ukrajině by dostali tak max.holí. Toto je skutečný příběh.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jde o vymyšlený příběh. Lidé utíkající z Ukrajiny nedostávají víza, ale dočasnou ochranu. Proces v Krajských asistenčních centrech trvá hodiny a tato centra nemají nic společného s ČSSZ. Z místa lidé neodcházejí s penězi, ale je nutné o ně zažádat. Stejně tak o zprostředkování ubytování, lidé z Ukrajiny si rozhodně nemohou jít do jakéhokoliv hotelu zdarma.

Ministerstvo práce a sociálních věcí kontroluje, zda pomoc není zneužita. Policie zahájila v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny do České republiky trestní řízení ve 138 případech. Celkem dostala 500 různých podnětů. Jsou mezi nimi i případy zneužívání situace ukrajinských uprchlíků. Ministr zdůraznil, že počet trestných činů ukrajinských migrantů je minimální a policie neeviduje žádný závažný trestný čin. Poukázal na to, že do Česka přichází zejména maminky s dětmi.

Už samotné fronty na hranicích trvají dlouhé hodiny až dny a nikomu by se samozřejmě nevyplatilo přijet „na otočku“.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/