Ne, pod Mariupolem není žádný bunkr NATO

Ruská média svým občanům tvrdí, že 30 metrů hluboko pod zemí v průmyslové zóně „Azovstal“ v ukrajinském městě Mariupol existuje tajná biologická laboratoř NATO pod názvem PIT-404. Ve dnech 10. až 11. dubna o tom psala TV Zvezda vlastněná Ministerstvem obrany Ruska a také řada online médií ( 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ). Tato dezinformace doputovala dokonce na naše sociální sítě

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na úvod. Grafika, která má existenci bunkru NATO ukazovat je ve skutečnosti grafikou bunkru v USA, který si někdo nechal vybudovat pro případ apokalypsy. Tedy alespoň to tvrdí účet, který vytváří různé sci-fi grafiky. Tato pochází z roku 2015

Informace o existenci tajného zařízení NATO s názvem PIT-404 pod továrnou Azovstal v Mariupolu jsou konspirační teorií a neexistují k němu žádné důkazy. Žádný projekt s názvem PIT-404 neexistuje a objevuje se pouze v konspiračních materiálech připravených na toto téma. Konspirací jsou i informace, že na území Azovstalu byli uvězněni vysocí představitelé NATO a dalších zemí. Tato konspirativní tvrzení vycházejí z jednoho z komentářů zveřejněných na ruskojazyčném fóru, jehož autor tato tvrzení nazývá svým vlastním názorem a nepodkládá jej žádnými argumenty.

Azovstal je komplex hutních závodů se sídlem na Ukrajině. Společnost Metinvest (dceřiná společnost Azovstalu), která se nachází ve městě Mariupol zaměstnává více než 10 000 zaměstnanců.

Podle ruských médií tajné zařízení NATO a biolaboratoř pod Azovstalem financuje společnost Metabiota, která je přidružená k Hunterovi Bidenovi. Ve skutečnosti informace o jakékoli spolupráci mezi Metabiotou a Azovstalem nelze nalézt ani na webových stránkách společnosti, ani v žádném otevřeném zdroji. Metabiota byla v roce 2014 financována Agenturou pro snížení obranných hrozeb (DTRA) s cílem prošetřit nebezpečí tularémie a sibiřského vředu na Ukrajině a po roce 2017 již společnost nedostávala od agentury finanční prostředky na své aktivity na Ukrajině. E-maily Huntera Bidena nedokazují financování výroby biologických zbraní na Ukrajině. 

Zdroje: Dezinformácie, hoax, propaganda a Mythdetector

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/