Německo neblokovalo přelet britských letadel s vojenským materiálem pro Ukrajinu

Na internetu se objevily články a příspěvky, které tvrdily, že Německo blokovalo pro Ukrajinu přelet britských letadel s vojenským vybavením. Letadla měla kvůli údajné blokádě letět mnohem delší trasou – nad Dánskem.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Mluvčí německého ministerstva obrany tyto zprávy popřel: „Vláda Spojeného království nepožádala o noční přelet. Pro spojenecké vojenské lety nad německým územím existuje povolení, za předpokladu, že nejde o přepravu velmi specifického zboží, jako jsou zbraně nebo výbušniny. Pro tento převoz je třeba zažádat a získat speciální povolení. Důvod je velmi jednoduchý – pokud by takové letadlo nouzově přistálo nebo havarovalo, záchranné složky by potřebovaly přesně vědet co na palubě bylo. Britové o nic takového nepožádali. O důvodech rozhodnutí Britů nemohu nic říci, to by se člověk musel zeptat v Londýně,“ uvedl mluvčí 19. ledna 2022. Dementi zveřejnil 18. ledna 2022 německý velvyslanec v Polsku.

„Německo neodmítlo přístup do svého vzdušného prostoru, protože o to Spojené království nepožádalo. Mezi Velkou Británií a Německem nebylo vedeno žádné jednání,“ řekl mluvčí britského ministerstva 19. ledna 2022. „Německo a Spojené království popřely zprávy, že dopravním letadlům Royal Air Force byl odepřen přelet nad německým územím,“ napsal rovněž web Aerotime Hub, tedy web specializovaný na letectví.

AFP dodává, že v danou noc panovaly nad Německem špatné povětrnostní podmínky. Cena přepravy je závislá především na času, ve kterém letadlo je ve vzduchu. Ne na nalétané vzdálenosti.

Velká Británie se rozhodla vojensky pomoci Ukrajině, tak v pondělí vyslala do Kyjeva dva transportní letouny Boeing C-17 Globemaster s vzácným nákladem na palubě – a to s lehkými protitankovými střelami typu NLAW, které mají krátký dolet a slouží k obraně.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/