Ne, vláda Spojeného království nepřiznává, že vakcíny poškodily přirozený imunitní systém osob

Sociálními sítěmi se šíří status, který také publikoval i web Tadesco známý jako web šířící konspirační teorie. Podle šířeného textu vláda Spojeného království přiznává, že vakcíny poškodily přirozený imunitní systém osob. Zejména těch, kteří byli očkováni dvakrát.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Tvrzení se opírá o pozorování Agentury pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (strana 23), že u dvojitě očkovaných lidí, kteří později onemocní COVID-19, se vyvine méně protilátek než u těch, kteří se z nemoci zotaví před očkováním. Vícero lidí si zjištění vyložilo tak, že dvakrát očkovaní jedinci mají celkově nižší imunitu vůči COVID-19. Ale tak to není.

„Ačkoli přirozená imunita poskytuje širší ochranu proti viru, není nutně lepší,“ řekl profesor Tim Spector, vedoucí genetické epidemiologie na King’s College London. Vysvětlil, že existují různé typy protilátek, které nabízejí ochranu, z nichž žádná nezaručuje větší či menší imunitu, přičemž reinfekce je možná jak po očkování, tak při přirozené infekci. Zjednodušeně řečeno, očkování vytváří více tzv. „anti-S“ protilátek a prodělání nemoci tzv. „anti-N“ protilátek. „Anti-N“ protilátky se však nevytvoří u všech, kteří prodělali onemocnění COVID-19. „Důležité je, že kombinace anti-S a anti-N protilátek se nerovná větší imunitě proti COVID-19,“ řekli Reuters odborníci z Meedan Health Desk.

Experti Meedan Health Desk upozornili agenturu Reuters na jednu nedávnou studii analyzující hospitalizované jedince, kteří dostali vakcínu proti COVID-19, a ty, kteří onemocnění  COVID-19 prodělali přirozeně. Studie ukázala, že imunita po očkování chrání více, jak imunita po prodělání nemoci.

Zdroj: Reuters

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/